Reklama

Obserwacja Ziemi

Fińsko-polskie satelity wspierają obronę Ukrainy. Liczne straty Rosji

Autor. ICEYE [iceye.com]

To już prawie dwa lata odkąd ukraińskie wojsko może korzystać z usług fińsko-polskiej spółki kosmicznej ICEYE. Przez ten okres Ukraina zyskała nowy poziom jakości i szybkości w zakresie otrzymywania danych wywiadowczych, co miało kluczowe znaczenie dla działań operacyjnych. Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) zaprezentował dane, które to potwierdzają.

Już od ponad 850 dni Ukraina broni się przed rosyjskim agresorem. Konflikt za wschodnią granicą Polski ponownie udowadnia, jak ważnym elementem systemu bezpieczeństwa państwa jest wojsko oraz technologie, którymi dysponuje. Szczególnie ważne okazały się systemy satelitarne zarówno komunikacyjne, nawigacyjne, jak i do obserwacji Ziemi, bowiem zapewniają armii kluczowe zdolności do prowadzenia działań operacyjnych.

Reklama

Przed rozpoczęciem pełnoskalowej wojny Ukraina nie posiadała odpowiednich zdolności, które pozwoliłby na obronę kraju, polegając na własnych zasobach. Z pomocą ruszyły zatem inne kraje, a także firmy prywatne, czego dobrym przykładem są komercyjne zdjęcia satelitarne. Spółką, której rozwiązania w tym zakresie odgrywają po dziś niezwykle istotną rolę jest ICEYE. Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) zaprezentował dane, które to potwierdzają.

Autor. Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR)

Na początek warto przypomnieć, że w sierpniu 2022 r. ICEYE zawarł z ukraińskim rządem umowę, w ramach której Ukraina wydzierżawiła jednego z satelitów radarowych spółki, uzyskując zarazem dostęp do zasobów całej jej konstelacji. Fundusze na ten zakup zostały pozyskane przez Fundację Charytatywną Serhija Prytuły. W najbliższym czasie miną zatem dwa lata odkąd ukraińskie wojsko może korzystać z satelity SAR. W tym czasie udało się osiągnąć wiele sukcesów na polu bitwy.

Reklama

W komunikacie Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) czytamy, że dzięki współpracy z fińsko-polską spółką Ukraina zyskała nowy poziom jakości i szybkości otrzymywania danych wywiadowczych. W okresie korzystania z usług firmy ICEYE specjaliści ukraińskiego wywiadu wykonali łącznie 4173 zdjęć obiektów wroga. Wśród nich znalazło się:

  • 270 lotnisk
  • 238 stanowisk obrony powietrznej i rozpoznania radiotechnicznego
  • 153 składy ropy naftowej i składy paliw
  • 147 składów rakiet, broni lotniczej i amunicji
  • 17 baz morskich
Autor. Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR)

HUR podkreśla, że satelita ICEYE obserwuje również stałe punkty rozmieszczenia wojsk rosyjskich, a także poligony, sieci logistyczne czy centra mobilizacji. Umożliwia to śledzenie ruchów armii Rosji, co pozwala na podjęcie odpowiednich działań obronnych. Taki zakres danych wywiadowczych pozwolił Ukrainie na wykonanie wielu, bardzo dotkliwych dla Rosjii, ataków na pozycje wroga.

Reklama

HUR opisał, że około 38% całego zbioru danych uzyskanych dzięki ICEYE wykorzystano do przygotowania ataków ogniowych na rosyjskie cele. Dobrym przykładem są wydarzenia z września 2023 r., kiedy to Siły Zbrojne Ukrainy wykonały uderzenie w Zatokę Sewastopolską, gdzie udało się zniszczyć rosyjski okręt desantowy Mińsk i okręt podwodny Rostów nad Donem. Podobnych przykładów jest więcej, a Rosja poniosła przez to wielomiliardowe straty.

Autor. Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR)

W komunikacie podkreślono, że główną zaletą satelitów fińsko-polskiej spółki jest m.in. zdolność do wyraźnego dostrzeżenia skupiska wrogich jednostek zmechanizowanych wraz z wyposażeniem, nawet gdy są one starannie zakamuflowane. Dodatkowo wojskowi mają możliwość dokładnego określenia rodzaju wykrytych samolotów bojowych, statków i jednostek obrony powietrznej, a także zarejestrować poziom uszkodzeń dotkniętych obiektów.

Powyższe informacje to kolejny dowód na to, że technologia SAR jest bezcenna dla krajów leżących na takich szerokościach geograficznych jak Ukraina czy Polska. Aktywne sensory satelitów radarowych mogą bowiem pozyskiwać zobrazowania dniem i nocą, a także niezależnie od zachmurzenia. Satelity firmy ICEYE zapewniają pozyskiwanie zobrazowań o wyjątkowo wysokiej rozdzielczości przestrzennej, dochodzącej do 25 cm/piksel, więc można dzięki nim w sposób ciągły monitorować rozmieszczenie jednostek przeciwnika i ich ruchy.

Autor. Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR)

Obecnie ICEYE dysponuje flotą ponad 30 jednostek satelitarnych, a w obecnym roku sieć zostanie rozszerzona o kolejne urządzenia. Stawia to firmę na pozycji światowego lidera w zakresie radarowej obserwacji Ziemi. „Ponad 50% wszystkich zdjęć satelitarnych które są obecnie wykonywane nad Ukrainą to właśnie obrazy z satelitów ICEYE. Jesteśmy tam głównym dostarczycielem informacji” - podkreślił w niedawnym wywiadzie dla naszej redakcji Rafał Modrzewski, prezes i współzałożyciel ICEYE.

Z usług tego operatora zdecydowały się korzystać dla celów wojskowych również rządy takich krajów jak USA, Wielka Brytania, Brazylia czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Jest to również szansa dla Wojska Polskiego, które dzięki pozyskaniu segmentu naziemnego i własnych satelitów od ICEYE (wspólna oferta PGZ-WZŁ-1-ICEYE) będzie mogło dysponować niezwykle cenną technologią i przede wszystkim sprawdzoną w warunkach wojny.

Autor. Defence24.pl

Przygotowaliśmy wspólnie ofertę dla Wojska Polskiego, która jest na poziomie światowym, nawet nieco lepszym […] Z naszego punktu widzenia jesteśmy gotowi, kluczowa decyzja pozostaje po stronie klienta. Czekamy na nią, wszystko jest gotowe, ale bez zgody nie jesteśmy w stanie przejść do fazy produkcyjnej. Jesteśmy w stanie wyprodukować i wynieść pierwsze satelity w terminie do 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy” - dodał w wywiadzie dla Space24.pl Rafał Modrzewski.

Źródło: HUR/Space24.pl

Reklama

Komentarze (1)

  1. Tak sobie obserwuję

    Czyli jak zawsze. Brak decyzji. Dlaczego?

Reklama