Reklama

Obserwacja Ziemi

Japońska rakieta wyniosła kolejnego satelitę szpiegowskiego

Japonia, rakieta, H-IIA, Mitsubishi Heavy Industries
Japońska rakieta H-IIA w locie.
Autor. Mitsubishi Heavy Industries

Firma Mitsubishi Heavy Industries poinformowała o udanej, już przedostatniej misji japońskiej rakiety H-IIA, której celem było wyniesienia satelity IGS-Radar 8. Jednostka posłuży m. in. do pozyskiwania informacji wywiadowczych.

W czwartek, 26 września o godzinie 7:24 czasu polskiego Centrum Kosmicznego Tanegashima wystartowała rakieta H-IIA należąca do Mitsubishi Heavy Industries. Celem misji było wyniesienia na orbitę synchroniczną ze Słońcem (SSO) satelity IGS-Radar 8. Jednostka posłuży nie tylko do zbierania informacji o stanie środowiska, ale również do pozyskiwania danych wywiadowczych.

IGS (Information Gathering Satellite) to seria japońskich satelitów, na którą składają się jednostki wyposażone w instrumenty optyczne oraz radarowe. W przypadku IGS-8, satelita optyczny również został wyniesiony w tym roku na szczycie rakiety H-IIA.

Reklama

Ogniwem zapalnym do rozpoczęcia programu IGS był rok 1988 r., kiedy Korea Północna przeprowadziła próbę rakietową nad terytorium Japonii. Zadaniem tego typu urządzeń jest w głównej mierze ostrzeganie przed takimi zagrożeniami również w dzisiejszych czasach, gdyż Kim Dzong Un jest coraz odważniejszy w swoich próbach rakietowych. Obecnie satelity te przekazują również sygnały ostrzegawcze w przypadku katastrof naturalnych.

Czwartkowa misja była przedostatnim lotem rakiety H-IIA. Pod koniec roku, w ramach ostatniego startu na orbitę trafi satelita Global Observing SATellite for Greenhouse gases and Water cycle (GOSAT-GW).

Dwustopniowy system H-IIA jest wyposażony w pojedynczy silnik LE-7A w pierwszym stopniu i LE-5B w drugim. Jednostki zasilane są mieszanką ciekłego wodoru oraz ciekłego tlenu. W opisywanej misji wzięła udział konfiguracja H2A 202.

Reklama

Trzycyfrowa liczba tej wersji oznacza specyfikację techniczną, którą należy czytać w następujący sposób: pierwsza liczba oznacza liczbę stopni - 2, druga liczbę boosterów zasilanych paliwem ciekłym - 0, a trzecia liczbę boosterów SRB-A zasilanych paliwem stałym - 2. Następcą rakiety H-IIA ma być system H3, który ma za sobą już kilka misji sprawdzających.

Reklama

Komentarze

    Reklama