Reklama

Obserwacja Ziemi

Korea Północna testuje nowego satelitę rozpoznawczego

Fot. stephan / flickr.com

18 grudnia 2022 r. Korea Północna przeprowadziła „ważny test końcowej fazy” prac nad satelitą rozpoznania obrazowego. Według oficjalnej północnokoreańskiej agencji prasowej KCNA, prace nad nową technologią powinny potrwać do kwietnia 2023 r.

Reklama

W ubiegłą niedzielę, zgodnie z komunikatem północnokoreańskiej agencji prasowej KCNA, Korea Północna przybliżyła się do rozwinięcia swojego potencjału kosmicznego, przeprowadzając testy końcowej fazy w pracach nad wojskowym satelitą rozpoznawczym. Warto zaznaczyć, że przeprowadzane testy odbyły się dzień po tym, jak wojska Japonii oraz Korei Południowej poinformowały o wystrzeleniu przez Koreę Północną dwóch pocisków balistycznych pośredniego zasięgu (IRBM) w kierunku Morza Japońskiego.

Reklama
Reklama

Według KCNA, Narodowa Administracja Rozwoju Przestrzeni Kosmicznej (NADA) przeprowadziła test z kosmodromu Sohae, znajdującym się w pobliżu północnej granicy z Chinami. Zgodnie z komunikatami próby miały głównie na celu ocenę możliwości w zakresie fotografii satelitarnej, transmisji danych i kontroli naziemnej. Próbny satelita został wyposażony w różnego rodzaju kamery, nadajniki i odbiorniki oraz systemy kontrolne i bazy danych. Według rzecznika NADA wysokość na jaką został wystrzelony satelita wynosiła 500 km.

Czytaj też

Zgodnie z doniesieniami, test wyniesienia satelity szpiegowskiego jest ważnym sukcesem, który pokazuje, że projekt zakończył proces końcowy, a Korea Północna jest coraz bliżej rozwinięcia swoich zdolności rozpoznania satelitarnego. Prace nad nową technologią powinny potrwać do kwietnia 2023 r. Wyniesienie satelity mogłoby nastąpić 15 kwietnia, w rocznicę urodzin zmarłego dziadka przywódcy Kim Dzong Una i założyciela kraju, Kim Il Sunga. Data ta, znana w Korei Północnej jako Dzień Słońca, jest jednym z najważniejszych świąt w tym kraju.

Zachodnie ośrodki analityczne uważają jednak, że testy nowej, "szpiegowskiej technologii" Korei Północnej nie były tak imponujące, jak określane są przez KCNA lub NADA. Soo Kim, analityk ds. bezpieczeństwa w RAND Corporation, twierdzi, że z ujawnionych zdjęć wynika, iż rozdzielczość nie jest tak imponująca dla rozpoznania wojskowego. Uważa jednak, że jest to prawdopodobnie proces rozwoju zdolności północnokoreańskich więc z czasem możemy zobaczyć więcej ulepszeń w zakresie wojskowych zdolności w tym zakresie.

Czytaj też

Testy w kosmodromie Sohae zbiegły się w czasie z wystrzeleniem pocisków balistycznych pośredniego zasięgu w kierunku wschodniego wybrzeża Korei Północnej. Władze Japonii oraz Korei Południowej wykryły IRBM, które zostały wystrzelone z północno-zachodniego obszaru Korei Północnej, Tongchang-ri, gdzie znajduje się również baza do wynoszenia satelitów. Państwa poinformowały, że pociski przeleciały około 500 kilometrów na maksymalnej wysokości 550 kilometrów przed wylądowaniem na wodach między Półwyspem Koreańskim a Japonią.

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze

    Reklama