Reklama

Obserwacja Ziemi

Korea Południowa: wojskowe satelity na orbicie i testy nowej rakiety

Autor. SpaceX Live

Należąca do firmy SpaceX rakieta Falcon 9 wyniosła w piątek (1 grudnia br.) na orbitę okołoziemską satelitę Korea 425, pierwszego wojskowego satelitę rozpoznawczego Korei Południowej. Nastąpiło to 10 dni po tym, gdy podobny ruch wykonała Korea Północna. Z kolei w poniedziałek (4 grudnia br.) południowokoreańskie ministerstwo obrony podało, że przeprowadzono lot nowej rakiety, która wyniosła na orbitę kolejnego satelitę, tym razem radarowego firmy Hanwha Systems.

Reklama

Rakieta wystartowała w piątek rano czasu lokalnego (19:20 czasu polskiego) z bazy Sił Kosmicznych USA Vandenberg w Kalifornii z 25 ładunkami, w tym południowokoreańskim satelitą rozpoznawczym. Wyniesienie przebiegło bez problemów. Około 8 minut pod starcie pierwszy człon rakiety Falcon 9 wylądował w wyznaczonej strefie, co było tym samym już 250. udanym odzyskaniem dolnego stopnia systemu przez firmę SpaceX.

Reklama
Reklama

W ramach opisywanego lotu na pokładzie rakiety Falcon 9 znalazło się łącznie 25 satelitów. Korea 425 jest pierwszym wojskowym satelitą szpiegowskim Korei Płd. i pierwszym z pięciu, które kraj ten planuje umieścić na orbicie okołoziemskiej do 2025 r. z wykorzystaniem usług SpaceX. Warto zaznaczyć, że wyniesiony został także pierwszy satelita pochodzący z Irlandii. Educational Irish Research Satellite-1 (EIRSAT-1) został zbudowany przez studentów z University College Dublin na podstawie propozycji z 2017 roku.

Czytaj też

Skupiając się na satelicie wojskowym z Korei Południowej należy zaznaczyć, że jest to jednostka o masie 800 kg, opracowana z myślą o prowadzeniu elektrooptycznego rozpoznania satelitarnego,a także w podczerwieni (EO/IR). Jego celem jest znaczne wzmocnienie zdolności wywiadowczych w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony Korei Północnej. Zwróćmy uwagę, że do startu, przełożonego z powodu warunków pogodowych, doszło 10 dni po tym, gdy swojego satelitę szpiegowskiego na orbicie - wbrew zakazowi Rady Bezpieczeństwa ONZ - umieścił Pjongjang.

Kilka dni późnej, bo już w poniedziałek (4 grudnia br.) południowokoreańskie ministerstwo obrony poinformowało, że powodzeniem zakończył się trzeci lot próbny rodzimej rakiety nośnej na paliwo stałe. Rakieta została wystrzelona z barki unoszącej się na wodach ok. 4 km na południe od wyspy Czedżu. W komunikacie dodano, że system nośny umieścił 100-kg satelitę do obserwacji ziemi z syntetyczną aperturą radarową (SAR) na wysokości ok. 650 km nad powierzchnią Ziemi. Jest to jednostka komercyjna, wyprodukowana przez spółkę Hanwha Systems.

YouTube cover video

„Po zakończeniu prac nad rakietą nośną na paliwo stałe, południowokoreańskie wojsko będzie w stanie wystrzeliwać małe satelity przeznaczone do nadzoru i rozpoznania zgodnie z wymogami bezpieczeństwa i w nagłych wypadkach” – napisano w komunikacie. Pierwsze trzy stopnie rakiety opracowywanej przez państwową agencję rozwoju obronności napędzane są silnikami rakietowymi na paliwo stałe, podczas gdy w czwartym stopniu wykorzystuje paliwo ciekłe. Takie rozwiązanie umożliwia bardziej precyzyjne umieszczanie ładunków w przestrzeni kosmicznej.

Czytaj też

Dwie poprzednie próby, w których przetestowano działanie trzech silników z wyjątkiem pierwszego stopnia, miały miejsce w marcu i grudniu ubiegłego roku. Ostatnia próba, testująca wszystkie silniki, ma odbyć się za dwa lata. Jest to znaczące wydarzenie dla Korei, gdyż demonstruje to technologiczną sprawność kraju w dziedzinie produkcji i wystrzeliwania satelitów, która była w dużym stopniu zależna od innych krajów, przede wszystkim USA.

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze

    Reklama