Reklama

Obserwacja Ziemi

Największy polski satelita EagleEye wyniesiony w kosmos

Autor. SpaceX

Firma SpaceX z powodzeniem przeprowadziła start misji Transporter-11. Na pokładzie systemu nośnego Falcon 9 znalazł się m.in. największy jak dotąd i najbardziej zaawansowany polski satelita EagleEye.

16 sierpnia br. firma Elona Muska wykonała kolejny udany start rakiety Falcon 9. Obecnie najbardziej niezawodny system nośny na świecie wystartował z bazy amerykańskich sił kosmicznych Vandenberg o godz. 20:56 czasu polskiego. Na swoim pokładzie zabrał wiele satelitów od klientów z różnych części świata, w tym z Polski.

Reklama

Misja Transporter-11 była szczególnie ważna dla polskiego sektora kosmicznego, ponieważ na orbitę trafił największy i najbardziej zaawansowany polski satelita EagleEye. Urządzenie zostało stworzone przez konsorcjum przemysłowo-naukowe, którego liderem jest Creotech Instruments SA, a członkami firma Scanway SA oraz Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Po nieco ponad godzinie od momentu startu polski satelita został z powodzeniem rozmieszczony w przestrzeni kosmicznej. System separacji spełnił swoje zadanie i tym samym jeden z krytycznych etapów misji został zakończony.

To jednak dopiero początek zmagań inżynierów, którzy będą pracowali teraz nad uruchomieniem podzespołów jednostki i uzyskaniu potwierdzenia odbierania sygnałów z Ziemi. Jednym z ważniejszych momentów będzie także rozłożenie paneli słonecznych satelity.

Reklama

Przypomnijmy, że EagleEye ma pozwolić na obserwacje Ziemi z rozdzielczością sięgającą jednego metra na piksel. Warto zwrócić uwagę, że to w dużej mierze zasługa nowoczesnego pokładowego teleskopu, opracowanego przez firmę Scanway. Przyczynia się do tego także zdolność satelity do poruszania się po bardzo niskiej orbicie, na wysokości zaledwie ok. 350 km. Zdjęcia będą wykonywane zarówno w świetle widzialnym, jak i podczerwonym.

EagleEye powstał przy zaangażowaniu polskich firm, budując tym samym narodowe kompetencje w zakresie tworzenia małych satelitów i stanowiąc kamień milowy dla rozwoju rodzimego sektora kosmicznego. Jego masa wynosi ok. 55 kg, co odpowiada łącznej masie wszystkich polskich satelitów zbudowanych od początku naszego udziału w eksploracji kosmosu. Wymiary satelity wynoszą odpowiednio 55 cm x 150 cm x 90 cm po rozłożeniu paneli słonecznych.

Polski satelita EagleEye.
Polski satelita EagleEye.
Autor. Creotech Instruments S.A.

Firma Croetech zaznacza, że projekt mikrosatelity EagleEye ma szansę wprowadzić Polskę do elitarnego grona państw posiadających zdolności tworzenia tak zaawansowanych systemów kosmicznych na potrzeby krajowe, Europejskiej Agencji Kosmicznej, czy też komercyjnych klientów z całego świata. „Do tej pory tylko osiem podmiotów w Europie udowodniło swoją zdolność do zbudowania i przetestowania w przestrzeni kosmicznej satelity ważącego przynajmniej 50 kg - podkreślono w jednym z komunikatów spółki.

Reklama

Wyróżnikiem misji jest również zdolność do operowania na bardzo niskiej orbicie (VLEO – ang. Very Low Earth Orbit). Satelita, schodzący na wysokość ok 350 km, zapewni lepszą jakość obrazowania Ziemi, co ma ogromne znaczenie między innymi w zastosowaniach cywilnych, jak i obronnych. Będzie to możliwe dzięki jonowej jednostce napędowej, w którą został wyposażony satelita.

Źródło: Creotech Instruments/Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!