Reklama

Obserwacja Ziemi

Niemcy dostarczają Ukrainie zdjęcia satelitarne

Satelita Sentinel-3, Ilustracja: ESA/ATG medialab
Satelita Sentinel-3, Ilustracja: ESA/ATG medialab

Federalna Służba Wywiadu (BND) wspomaga Ukrainę informacjami wywiadowczymi, które mogą być wykorzystane do celów militarnych, takimi jak zdjęcia satelitarne rosyjskich lokalizacji wojskowych na terytorium Ukrainy. Formalnie Niemcy nie uczestniczą w wojnie – opisuje portal „Tagesschau”.

Reklama

Niemiecki rząd wspiera w czasie wojny Ukrainę intensywniej, niż sądzono. Już od wiosny BND dostarcza Ukrainie użytecznych informacji na temat rosyjskich wojsk na jej terytorium - wynika ze wspólnych ustaleń stacji ARD i tygodnika „Die Zeit".

Reklama

Informacje, które BND za zgodą rządu federalnego przesyła ukraińskim służbom specjalnym, obejmują analizy skuteczności bojowej i morale rosyjskich jednostek na Ukrainie, podsłuchiwanych rozmów radiowych i telefonicznych oraz zdjęć satelitarnych. „Te raporty BND mogą pomóc Ukrainie w przygotowywaniu się do operacji wojskowych” – podkreśla „Tagesschau”.

Czytaj też

Od maja BND wysłało do swojego ukraińskiego odpowiednika ponad sto raportów tekstowych i zdjęć satelitarnych. Raporty zawierały przechwycone informacje, dotyczące m.in. rosyjskich składów amunicji na okupowanych terenach na Ukrainie lub zdjęcia satelitarne lotnisk z dokładną lokalizacją i liczbą rosyjskich samolotów.

Reklama

BND sprawdziło „prawną dopuszczalność przesyłania informacji na Ukrainę” i oceniło, że ujawnienie informacji Ukrainie było prawnie dopuszczalne. Zgodnie z prawem międzynarodowym nie oznaczało to przystąpienia Niemiec do wojny – wyjaśnia „Tagesschau”. Według źródeł w Berlinie dane były „przekazywane z kilkudniowym opóźnieniem”, dlatego nie można było ich wykorzystać na bieżąco do planowania i kontrolowania ataków. Ponadto BND przesyłała wyłącznie zdjęcia, pokazujące terytorium Ukrainy.

Czytaj też

Jak wynika z ustaleń mediów, dane były najprawdopodobniej przekazywane w porozumieniu między rządem federalnym a sojusznikami, głównie USA. „Inne kraje NATO, takie jak Wielka Brytania i USA, również miały dostarczać Ukrainie informacji wywiadowczych” – dodaje „Tagesschau”.

Według informacji „Zeit” i ARD wynika, że rząd niemiecki zakłada, że Rosja ma świadomość przekazywania danych przez BND. Przedstawiciele rządu odmówili komentarza w tej sprawie. „Rząd federalny z zasady nie zajmuje publicznego stanowiska w sprawach dotyczących jakichkolwiek ustaleń wywiadu lub działalności służb wywiadowczych” – skomentowała rzeczniczka rządu.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!