Reklama

Obserwacja Ziemi

Nowe satelity oraz demonstrator technologii od ICEYE już na orbicie

Autor. SpaceX

Firma SpaceX przeprowadziła udany start rakiety Falcon 9, której zadaniem było umieszczenie na orbicie wielu ładunków prywatnych klientów. W ramach misji Transporter-10 w kosmos poleciały także kolejne jednostki oraz demonstrator technologii fińsko-polskiej spółki ICEYE.

4 marca br. firma Elona Muska miała za zadanie przeprowadzenie kolejnej misji w ramach programu wynoszenia na orbitę małych satelitów - „SmallSat Rideshare”. Misja o oznaczeniu Transporter-10 została wykonana z pomocą systemu nośnego Falcon 9, który wzniósł się w kierunku nieba o godz. 23:05 czasu polskiego z bazy Sił Kosmicznych Vandenberg w Kalifornii w USA. Na pokładzie rakiety znajdowały się łącznie 53 ładunki, składające się z mikrosatelitów oraz cubesatów.

Lot przebiegł pomyślnie i wszystkie ładunki klientów zostały z powodzeniem uwolnione na orbicie okołoziemskiej. W ramach opisywanej misji zostały wyniesione m.in. trzy nowe satelity radarowe oraz demonstrator nowej technologii od ICEYE, które tym samym zwiększają możliwości fińsko-polskiej firmy. Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie prasowym, każdy z trzech satelitów z powodzeniem nawiązał łączność, a następnie rozpoczęto rutynowe operacje sprawdzające ich działanie.

Firma ICEYE poinformowała również, że dwa z trzech satelitów zostały wyprodukowane przez ICEYE US. Trzeci z nich jest natomiast orbitalnym demonstratorem technologii przygotowanym przez ICEYE w Finlandii. Został on wyposażony w zmienioną wersję unikalnej anteny spółki działającej w paśmie X. „Częstotliwość pracy radaru została zwiększona do 1200 MHz. Umożliwia to pozyskiwanie zobrazowań w wyższej rozdzielczości, dochodzącej do 25 cm. Nowe rozwiązanie technologiczne będzie początkowo poddane testom inżynieryjnym, zanim zostanie udostępnione klientom ICEYE” - czytamy w komunikacie prasowym firmy.

Reklama

Wyniesienie nowych jednostek skomentował Rafał Modrzewski, CEO i współzałożyciel firmy ICEYE, który podkreślił w swojej wypowiedzi, że rosnąca konstelacja zapewnia obiektywne i niezawodne źródło danych wywiadowczych, umożliwiając szybsze i bardziej zoptymalizowane reagowanie na zmiany zachodzące w dowolnym miejscu na świecie. Dodał, że uruchomienie demonstratora technologii o częstotliwości 1200 MHz zapewni zobrazowania SAR o rozdzielczości 25 cm, przynosząc zupełnie nowy poziom wyrazistości i szczegółowości.

Warto zaznaczyć, że ICEYE posiada obecnie flotę 34 satelitów radarowych, które zostały wyniesione na orbitę okołoziemską w przeciągu ostatnich 6 lat. Jest to obecnie największa na świecie konstelacja jednostek wyposażonych w radar z syntetyczną aperturą (SAR). Co więcej, firma poinformowała, że w obecnym roku planuje wystrzelenie łącznie do 15 kolejnych satelitów.

Autor. ICEYE

Przypomnijmy, że radar z syntetyczną aperturą, w skrócie SAR, służy do tworzenia obrazów obiektów o znacznym stopniu szczegółowości. Należy przy tym również zaznaczyć, że satelity radarowe mogą prowadzić swoje obserwacje w każdych warunkach pogodowych bez względu na cykl dobowy. Jest to niezwykle ważne w przypadku naszego regionu, gdyż w większości czasu w roku panuje na niebie większe lub mniejsze zachmurzenie. Dodatkowo satelity radarowe mogą obrazować znaczne obszary w krótkim czasie.

Reklama

Na pokładzie rakiety Falcon 9 w misji Transporter-10 znalazły się także inne ciekawe ładunki, z których wartym odnotowania jest pierwszy satelita opracowany przez organizację pozarządową działającą na rzecz ochrony środowiska. Jednostka o nazwie MethaneSAT został zaprojektowany, aby umożliwić szybsze ograniczenie gazu cieplarnianego odpowiadającego za istotną część zanieczyszczeń, przede wszystkim w sektorze wydobycia ropy naftowej i gazu, z którym wiążą się znaczne emisje metanu.

Źródło: ICEYE/Space24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!