Reklama

Obserwacja Ziemi

Nowa usługa SpaceX. Koreański satelita wojskowy trafił na orbitę

Autor. SpaceX

Wraz z ostatnim startem systemu nośnego Falcon 9, firma SpaceX zainaugurowała nowy program dotyczący wynoszenia małych satelitów na niską orbitę okołoziemską. W ramach pierwszej tego typu misji o oznaczeniu Bandwagon-1 na orbitę trafiło kilkanaście niewielkich urządzeń, w tym nowy satelita Korei Południowej, służący do rozpoznania.

SpaceX to na ten moment najbardziej niezawodna firma na świecie w kontekście dostarczania ładunków na orbitę okołoziemską. Wielu klientów jest zainteresowanych korzystaniem z rakiety Falcon 9, dlatego m.in. w ramach misji Transporter programu SmallSat Rideshare są realizowane wynoszenia nowych urządzeń komercyjnych. SpaceX rozszerzyło swoją usługę i tym samym 8 kwietnia br. byliśmy świadkami pierwszej dedykowanej misji o oznaczeniu Bandwagon-1, której celem było wyniesienie 11 satelitów.

Reklama

Start został wykonany z niedzieli na poniedziałek ok. godziny 01:00 czasu polskiego z historycznego stanowiska startowego 39A w Kennedy Space Center na Florydzie. Rozmieszczenie satelitów na wysokości 590 km przebiegło bez problemów, a dolny stopień rakiety Falcon 9 powrócił na ziemię, lądując na przylądku Canaveral ok. 7,5 min. od momentu rozpoczęcia wznoszenia. Był to przy okazji już 14. lot tego konkretnego członu rakiety o numerze B1073. Warto zaznaczyć, że to również już 35. lot rakiety Falcon 9 w obecnym roku.

Bandwagon-1 to pierwsza dedykowana misji programu SmallSat Rideshare, której celem, w przeciwieństwie do misji Transporter , jest dostarczanie ładunków na niską orbitę okołoziemską o średniej inklinacji (45,4°). W ramach opisywanego lotu rakieta Falcon 9 wyniosła 11 satelitów komercyjnych, z których najcięższym okazał się być satelita szpiegowski z Korei Południowej, który jest kolejną jednostką budowanego systemu systemu rozpoznania - 425 Project.

Reklama

Urządzenie jest jednostką wyposażoną w radar z syntetyczną aperturą radarową (SAR). Operatorem jest południowokoreańska Agencja Rozwoju Obronnego (ADD). Przypomnijmy, że pierwszy satelita tego projektu został wyniesiony na orbitę również przez rakietę Falcon 9 w grudniu 2023 r, a działania w zakresie rozwoju tego projektu mają na celu rozwinięcie zdolności do monitorowania aktywności wojskowej Korei Północnej.

Najważniejszą zdolnością, które oferuje wystrzelony satelita jest nadzór nad północnokoreańskimi bazami nuklearnymi i rakietowymi, nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych, co gwarantuje technologia SAR (ang. Synthetic-Aperture Radar). Jest to funkcja, która różni się od pierwszego satelity (optyczny), wystrzelonego dla Korei Południowej w ubiegłym roku. Jego zdolności są ograniczone m.in. przez zachmurzenie i mglistą pogodę.

Reklama

Reszta ładunków wyniesionych za pomocą rakiety Falcon 9 w ramach misji Bandwagon-1 to sześć mikrosatelitów firmy HawkEye 360, satelita Acadia-4 SAR firmy Capella Space, kolejna jednostka radarowa QPS-SAR-7 japońskiej firmy iQPS, indyjski satelita obrazujący TSAT-1A zbudowany przez Tata Advanced Systems oraz australijska jednostka Centauri-6. Z obecnie dostępnych informacji wynika, że w tym roku czeka nas jeszcze jedna misja z serii Bandwagon, a kolejna w 2025 r.

W tym roku firma SpaceX planuje wykonać ponad 140 lotów orbitalnych swoich rakiet nośnych. Priorytetem jest jednak pobicie rekordu z zeszłego roku, kiedy to udało się wykonać 96 pomyślnych lotów. Na ten moment wygląda, że spółka Elona Muska jest na dobrej drodze, aby tego dokonać.

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama