Obserwacja Ziemi
Satelity od ICEYE wspierają Polskę podczas powodzi
Satelity radarowe firmy ICEYE zostały zaangażowane w pomoc Polsce podczas trwającego kryzysu powodziowego na południu kraju. Dane dostarczane z konstelacji fińsko-polskiej spółki kosmicznej mają bezcenną wartość dla agencji rządowych i innych organizacji wspierających działania pomocowe.
Na południu i zachodzie Polski trwa powódź. Najbardziej dramatyczna sytuacja jest na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Jak szacują hydrolodzy fala powodziowa wywołana powodziami na Dolnym śląsku, Opolszczyźnie i Śląsku dotrze do Wrocławia we wtorek 17 wrześnie br. Służby, agencja rządowe oraz organizacje wspierające podejmują działania, które mają na celu zapanować nad sytuacją, lecz jest to niezwykle trudne.
Obecnie każda forma pomocy jest na wagę złota. Ze względu na pogarszającą się sytuację w Polsce Centrum Informacji Kryzysowej Centrum Badań Kosmicznych PAN podjęło decyzję o uruchomieniu specjalnego monitoringu satelitarnego sytuacji powodziowej w kraju. „Pozwala on wykryć miejsca, gdzie woda wystąpiła z koryt rzecznych i pojawiają się rozlewiska” - czytamy w komunikacie.
CBK PAN poinformowało także, że działania w tym zakresie prowadzone są we współpracy z polsko-fińską firmą ICEYE, twórcą największej cywilnej konstelacji satelitów radarowych SAR do obserwacji Ziemi. „Co kilka godzin dane i raporty są dostarczane Państwowej Straży Pożarnej, centrom zarządzania kryzysowego oraz IMGW-PIB” - dodano. Zaangażowanie satelitów firmy ICEYE w pomoc Polsce potwierdził prezes spółki - Rafał Modrzewski.
Wszystkie satelity radarowe ICEYE zostały skierowane do obserwacji sytuacji kryzysowej na południu Polski. Działamy!#ICEYE #SAR #Space pic.twitter.com/RAnJySb81x
— Rafal Modrzewski (@rmodrzewski) September 15, 2024
Firma dysponuje obecnie ponad 30 jednostkami na orbicie, a w bieżącym roku spółka planuje rozszerzyć sieć o 13 nowych satelitów. Urządzenia radarowe, wyposażone w radar z syntetyczną aperturą (SAR), są w stanie wykonywać zobrazowania dowolnej lokalizacji na powierzchni Ziemi, w dowolnych warunkach środowiskowych i pogodowych, w dzień lub w nocy. Dane SAR dostarczają precyzyjnych informacji niemal w rzeczywistym czasie, co jest kluczowe w obecnej sytuacji.
Centrum Badań Kosmicznych PAN poinformowało również, że trudna sytuacja w południowej i południowo-zachodniej części Polski związana z wystąpieniem zagrożenia powodziowego przyczyniła się do pilotażowego uruchomienia Civil Security Hub, który powstaje w Polsce w ramach działań Europejskiej Agencji Kosmicznej.
”Rozpoczęcie testów systemu dostarczania informacji satelitarnych dla zarządzania kryzysowego we współpracy z ICEYE było planowane na wiosnę 2025, ale ze względu na obecną sytuację rozwiązania te zostały uruchomienie w trybie eksperymentalnym. Już teraz dostarczają informacji, które są wykorzystywane operacyjnie” - informuje CBK PAN.
Warto zwrócić uwagę, że system oferowany przez firmę ICEYE to sprawdzone rozwiązanie. Obecnie ponad 50% wszystkich zdjęć satelitarnych które są wykonywane nad Ukrainą to właśnie obrazy z satelitów fińsko-polskiej spółki kosmicznej.
”Na Ukrainie jesteśmy głównym dostarczycielem informacji. Współpracujemy w tym zakresie także z NATO. To my otrzymujemy ich więcej niż nasza konkurencja. To ewenement na skalę światową, a powodem jest to, że nasz produkt jest po prostu na chwilę obecną lepszy od innych” - podkreślił w wywiadzie dla redakcji Space24.pl Rafał Modrzewski, prezes i współzałożyciel firmy ICEYE.
Więcej informacji na temat spółki znajdą Państwo pod załączonym linkiem.