Reklama

Obserwacja Ziemi

SpaceX wyniesie satelity dla Wojska Polskiego

Autor. Creotech Instruments

Polska spółka kosmiczna Creotech Instruments podpisała umowę z firmą Exolaunch GmbH, która zapewnia pośrednictwo w obsłudze kampanii startowej dla satelitów projektu PIAST. Jednostki zostaną wyniesione na orbitę za pomocą rakiety Falcon 9 firmy SpaceX w 2025 r.

12 czerwca br. firma Creotech Instruments poinformowała o zwarciu ważnej umowy z niemiecką spółką Exolaunch GmbH. Dzięki niej polskie satelity wojskowe projektu PIAST (Polish ImAging SaTellites) zostaną wyniesione na orbitę na pokładzie rakiety firmy SpaceX. W komunikacie czytamy, że wybranym do tego celu systemem nośnym został Falcon 9. Start planowany jest na 2025 r.

Reklama

Łączna wartość umowy, która zapewnia obsługę kampanii startowej wynosi 1 260 000 EUR netto. Przypomnijmy, że firma Exolaunch GmbH z siedzibą w Berlinie jest integratorem usług dla firmy Elona Muska. Firma Creotech Instruments korzysta również z tej usługi w przypadku wyniesienia satelity EagleEye, który już za kilka tygodni poleci na orbitę, także na pokładzie rakiety Falcon 9.

Projekt PIAST jest szczególnie ważny, ponieważ ma zagwarantować pierwsze, stworzone w Polsce instrumenty narodowego systemu satelitarnej obserwacji Ziemi na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Założeniem projektu jest budowa konstelacji trzech nanosatelitów optoelektronicznego rozpoznania obrazowego na bazie autorskiej platformy HyperSat firmy Creotech Instruments.

W ostatnim czasie Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało naszą redakcję o postępach w projekcie.Na początku maja br. NCBR dokonał odbioru II etapu realizacji projektu. Obecnie trwa realizacja III etapu projektu” - poinformował MON. ”Zgodnie z harmonogramem wykonania projektu, na V etapie realizacji ma zostać przeprowadzona misja testująca zdolności operacyjne konstelacji „PIAST” m.in. poprzez umieszczenie satelitów zespołu PIAST na orbicie okołoziemskiej. Etap V, zgodnie z umową, ma zostać zakończony do 31 maja 2025 r.” - dodał resort obrony.

Reklama

Finansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) projekt PIAST realizowany jest przez konsorcjum firm oraz instytucji naukowo-badawczych (Creotech Instruments S.A., Centrum Badań Kosmicznych PAN, Scanway Sp. z o.o., Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa, PCO S.A. - spółka Polskiej Grupy Zbrojeniowej) pod przewodnictwem Wojskowej Akademii Technicznej (WAT).

Wartość całego projektu PIAST przekracza 70 mln PLN, zaś część realizowana przez Creotech Instruments ma obejmować ok. 40 procent ogółu przewidzianych w nim zadań. Należy również zaznaczyć, że to przedsięwzięcie prowadzone jest w ramach programu SZAFIR, którego założeniem jest wykorzystanie potencjału współpracy jednostek naukowych oraz prywatnych przedsiębiorców w zakresie rozwoju kluczowych dla bezpieczeństwa i obronności rozwiązań.

Reklama
Reklama

Komentarze