Reklama

Obserwacja Ziemi

Widziane z orbity: baza Rosji na Krymie zniszczona

wojsko ukraina wojna rosja dron
Ukraińscy żołnierze z dronem.
Autor. Defense of Ukraine (@DefenceU)/X

Najnowsze zdjęcia satelitarne potwierdziły zniszczenie jednej z rosyjskich baz na Krymie. Wcześniej resort obrony w Moskwie zapewniał, że wszystkie pociski ukraińskie nad Krymem zostały strącone.

Reklama

W ostatnich dniach ukraińskie wojsko przeprowadziło ataki na Krymie z wykorzystaniem pocisków manewrujących i dronów. Kanały informacyjne na Telegramie (m.in. Krymskij Wietier) przekazały, że ostatnie ataki wymierzone były m. in. na lotnisko Saki, które znajduje się w pobliżu miejscowości Nowofedoriwka, na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Krymskiego, gdzie trafiony został jeden z punktów dowodzenia. Oprócz tego zdjęcia satelitarne wykazały zniszczenia jednej z baz, znajdującej się ponad 120 km od linii frontu.

Reklama
Reklama

Armia ukraińska nie wypowiedziała się na temat incydentu. Kijów nie zawsze informuje o swych działaniach na okupowanym Krymie, niemniej Ukraina nasiliła ostatnio ataki na cele rosyjskie w tym rejonie. Niezależne media w Rosji podały, że w w ciągu ostatnich dwóch nocy doszło także do ataków ukraińskich dronów w pięciu innych regionach kraju - obwodach rostowskim, kałuskim, tulskim, woroneskim i saratowskim, w związku z czym uszkodzony został budynek przepompowni w Kałudze.

Przeprowadzono także nieudany atak na lotnisko wojskowe w mieście Engels w obwodzie saratowskim, gdzie stacjonują bombowce strategiczne Tu-160.

Czytaj też

Niezależni eksperci podkreślają, że ataki bezzałogowców, spośród których przynajmniej część jest realizowana z terytorium Rosji, są wymierzone w obiekty coraz bardziej oddalone od Ukrainy. Drony regularnie pojawiają się też nad Moskwą i w okolicach tego miasta, co skutkuje zamykaniem przestrzeni powietrznej nad tamtejszymi lotniskami.

Działania militarne prowadzone na terenie Rosji i Ukrainy toczą się na wielu płaszczyznach, na lądzie oraz w powietrzu, w konwencjonalny, a także niekonwencjonalny sposób, tak jak to przystało na wojnę hybrydową. Od samego początku niezwykle istotną rolę w tej wojnie odgrywa wywiad satelitarny, który dostarcza m.in. cenne informacje w postaci zobrazowań. Dane obrazowe wysokiej rozdzielczości od różnych firm są integralną częścią mapowania, planowania i wsparcia operacyjnego.

Źródło: PAP/Space24.pl

Czytaj też

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama