Reklama

Obserwacja Ziemi

Widziane z orbity: Rosja opróżnia rezerwy pancerne

Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Analiza zobrazowań satelitarnych daje wiele przydatnych informacji w kontekście wojny rosyjsko-ukraińskiej. Na przykładzie kilku zdjęć „z orbity” zauważono, że jeden z rosyjskich składów materiałowych niemal opustoszał. Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że czołgi, bojowe wozy piechoty i transportery mogły zatem wyruszyć na naprawy i przeglądy przed wysłaniem ich na front.

Reklama

Jak poinformował jeden z użytkowników Twittera zajmujący się analizą m.in. zdjęć satelitarnych, w jednym z rosyjskich składów materiałowych doszło do wyprowadzenia znajdujących się tam pojazdów i wozów bojowych. Zauważył, że w 22. Centrum Rezerwy Czołgowej (JW 42713) funkcjonującej w rejonie bujskim, w obwodzie kostromskim w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy w sposób widoczny zubożał skład materiałowy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Użytkownik The Lookout do celów analizy skorzystał ze zdjęć pochodzących z europejskich satelitów Sentinel-2.

Reklama

Wspomniana powyżej baza została założona w 1946 r., jako najpewniej magazyn dla powracającego z wojny sprzętu wojskowego. Dowódcą 22. ЦБРТ jest Paweł Gostiew.

Pierwsze zdjęcie zrobione 2 czerwca przedstawia wypełnioną bazę różnymi wozami, transporterami i czołgami. Mogło ich tam być kilkaset, nie wykluczając też większych liczb. Ze względu na niewystarczająco wysoką rozdzielczość przestrzenną i znikome informacje na temat jednostki wojskowej ciężko jest dokładniej stwierdzić, jaki dokładnie sprzęt znajdował się w 22. ЦБРТ - na podstawie analizy zdjęć satelitarnych w Google Maps możliwe jest dostrzeżenie charakterystycznych sylwetek czołgów, bojowych wozów piechoty i ciężarówek.

Reklama

Z kolei nowsze zdjęcie wykonane 4 sierpnia pokazuje jednostkę niemal całkowicie opustoszałą.

Czytaj też

W ogólnodostępnym Internecie, tak jak zostało powyżej napisane, znajdziemy niewiele szczegółów dot. samej bazy, aczkolwiek warto w tym miejscu dodać, że 11 lat temu na platformę YouTube został wrzucony krótki materiał filmowy przedstawiający pokaz wybranego sprzętu wojskowego na terenie bujskiej jednostki. Na nagraniu najbardziej wyróżniają się wozy takie jak BMP-3 i T-80BW oraz T-72 w bliżej nieokreślonych wariantach modernizacyjnych. Na wideo widoczne są także MTLB i BMP-2. Najpewniej po ponad dekadzie w 22. Centrum w dalszym stopniu znajdowały się podobne zakonserwowane pojazdy. Z nielicznych zdjęć z tej bazy udostępnionych na rosyjskiej platformie VKontakte możemy dowiedzieć się też, że w jednostce znajdował się rozmaity sprzęt - począwszy na T-80 a skończywszy na transporterach opancerzonych BTR-50. Nie można także wykluczyć, że centrum posiadało (lub dalej posiada) na swoim stanie pojazdy z okresu drugiej wojny światowej.

YouTube cover video

Czyszczenie rosyjskich magazynów rezerw materiałowych nie jest żadną nowością podczas trwającej od pół roku wojny z Ukrainą. Na podobnej zasadzie 94. skład SZ FR w Omsku wyzbył się swoich armat samobieżnych 2S7 Pion, które w ilości dziesiątek sztuk wyjechały najpewniej na remont a niebawem (jeśli już do tego nie doszło) znajdą się na froncie w Donbasie lub w ob. chersońskim. Podobny los czeka setki zachowanego w mniejszym lub większym stopniu sprzętu, pochodzącego nawet z lat pięćdziesiątych - zanim trafią na pole bitwy - to przejdą mniej lub bardziej wymagające przeglądy i naprawy (co jest w sposób naturalny uzależniony od stanu faktycznego wozów bojowych). Możliwa jest także próba odzyskania surowców z najstarszego spw poprzez chęć przetopienia ich lub pozyskania pieniędzy ze sprzedaży.

Pozostając przy kwestii wykorzystania wozów z bazy to uzbrojenie w postaci BMP-3 lub T-80 mogłoby zostać użyte przez żołnierzy rosyjskiej armii. Starsze z kolei BTR-50 i pojazdy z podobnym wiekiem mogą zostać wykorzystane przez armie separatystycznych republik. Poborowych z tych nieuznawanych państw Rosja traktuje w sposób odmienny od własnych żołnierzy i dość często są niczym innym jak przysłowiowym "mięsem armatnim" wysyłanym do realizacji najcięższych zadań na trudnych odcinkach frontu. Do takich należeć może wspomniany powyżej obwód chersoński, gdzie spodziewana jest ukraińska kontrofensywa celem odbicia własnych miast. Czy, w jakiej ilości i kiedy czołgi i transportery zostaną użyte do walk - czas w najbliższych tygodniach lub miesiącach pokaże.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze