Reklama

Technologie wojskowe

Widziane z orbity: Chiny pracują nad nowym okrętem podwodnym

Zdjęcie podglądowe: okręt podwodny typu Song
Zdjęcie podglądowe: okręt podwodny typu Song
Autor. SteKrueBe/Wikimedia/CC BY-SA 3.0

Analitycy donoszą, że jedne ze zdjęć satelitarnych wykonane przez firmę Planet (Planet Labs) ukazują chiński okręt podwodny w budowie, będący prawdopodobnie jednostką nowego typu. Został on wyposażony m.in. w wyrzutnie pocisków manewrujących. Chińska Republika Ludowa dąży do hegemonii, również w sprawach floty podwodnej, a rozwój Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej wydaję się coraz bardziej martwić zachodnie władze.

Reklama

Jak podał portal Defense News, na zobrazowaniach satelitarnych komercyjnego dostawcy uwieczniono proces budowy chińskiego okrętu podwodnego, który wydaje się być znacznie większą jednostką niż te posiadane przez ChRL. Najprawdopodobniej jest to okręt myśliwski z napędem atomowym, będący jednostką nowego typu, co by się potwierdzało z przewidywaniami Pentagonu, który w listopadzie ub. r. stwierdzał, że chińska marynarka wojenna w ciągu najbliższych kilku lat zbuduje nowy okręt podwodny, właśnie z wyrzutniami pocisków samosterujących. Zdaniem obserwatorów możliwe jest, że zdjęcia Planet potwierdziły przypuszczenia amerykańskiego wywiadu.

Reklama
Reklama

Obecność niezidentyfikowanej jednostki w stoczni Huludao (w prowincji Liaoning) została po raz pierwszy zauważona na zdjęciu satelitarnym z 29 kwietnia przez amerykańską firmę AllSource Analysis, zajmującą się wywiadem geoprzestrzennym. Kolejne, dokładniejsze zdjęcie, wykonane zostało 3 maja i przedstawia ów okręt podwodny w suchym doku. Według ekspertów uzbrojenie okrętu w broń w postaci pocisków kierowanych może dawać Państwu Środka o wiele większe możliwości w kontekście precyzyjnych ataków na odległe cele, jednostki nawodne USA, co może być istotne w kontekście przyszłego TDW i działań na Pacyfiku. Część z obserwatorów wskazała też, że budowana jednostka może być okrętem podwodnych typu 093B. Określenie konkretnego przeznaczenia jednostki jest póki co bardzo trudne, gdyż jak powiedział Jeffrey Lewis, profesor zajmujący się kontrolą zbrojeń w Middlebury Institute of International Studies w Monterey, okręt nie pozostawał zbyt długo w suchym doku, zatem nie jest możliwe określenie, w jaki sposób zmieniono później jego konfigurację.

Czytaj też

Amerykańskie władze obawiają się rozwoju marynarki wojennej ChRL, gdyż coraz bardziej zagraża ona US Navy. Jest także możliwe, że opisywany okręt jest eksperymentalną jednostką, na której wypróbowane zostaną okrętowe siłownie jądrowe nowej generacji, przeznaczone dla przyszłej floty okrętów myśliwskich. Dlatego też wielu ekspertów twierdzi, że najnowsze zdjęcia przyniosły tak naprawdę więcej pytań niż odpowiedzi dotyczących domniemanej jednostki.

Tak wyraźne zobrazowania nie są często spotykane, dlatego można powiedzieć, że firma Planet kolejny raz potwierdziła użyteczność floty swoich satelitów. Komercyjna spółka do niedawna posiadała trzy odrębne konstelacje satelitów obserwacyjnych: Doves, SkySats i RapidEye. Ta ostatnia została wycofana w marcu 2020 r., więc na dzień dzisiejszy obsługiwane są dwie z nich. Obie sieci cechują się wartą uwagi rozdzielczością przestrzenną. Zobrazowania wysokiej rozdzielczości uzyskane dzięki urządzeniom otrzymywane są m.in. na potrzeby analityków.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Miroo

    Rację ma Blinken, że to Chiny są wyzwaniem a nie Rosja... Rosja to taki słabnący chuligan tęskni za siłą, którą kiedyś miał... dla chin przydatny, nam narobi jeszcze trochę kłopotu...

Reklama