Reklama

Obserwacja Ziemi

Widziane z orbity: Rosja przywraca więcej artylerii do służby

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Pełnoskalowa wojna na Ukrainie trwa od 24 lutego 2022 r., lecz od tego czasu armia Federacji Rosyjskiej nie zdołała osiągnąć swoich najważniejszych celów. Z każdym miesiącem Rosji ubywa sprzętu, co udowadniają zdjęcia satelitarne. Tym razem urządzenia na orbicie zaobserwowały jedną ze składnic sprzętu, której fragment został całkowicie wyczerpany.

Od wielu miesięcy jesteśmy świadkami rosyjskiej agresji militarnej na terenie naszych wschodnich sąsiadów. Początkowo władza w Moskwie zapewniała, że skończy się ona osiągnięciem celów w ciągu zaledwie kilku dni, lecz każdego dnia, od 24 lutego 2022 r. wojsko Ukrainy odpiera agresora. W trakcie konfliktu obie strony tracą dużo uzbrojenia, które uzupełniane jest często leżącym od dawna na składnicach. Przykładem takiego miejsca jest rosyjska baza w Omsku, która ponownie pojawiła się na zdjęciach satelitarnych.

Na zobrazowaniach możemy zobaczyć, że północno-zachodnia części bazy, w której do niedawna znajdowało się wiele sztuk artylerii ciągnionej, została całkowicie opróżniona. W tym miejscu znajduje się 94. Skład Wojsk Rakietowo-Artyleryjskich, podległy Głównej Dyrekcji Wojsk Rakietowych i Artylerii Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, oraz zajmujący powierzchnię 1,9 km2. Znajdowały się tam m.in. ciężki systemy aryleryjskie 2S7 Pion, a także samobieżne armatohaubice 2S5 Hiacynt-S.

Artyleria ciągniona stanowi istotny element wielu armii na świecie, ze względu na swoją prostotę i niskie koszty jej użytkowania, co jest wykorzystywane m.in przez Federację Rosyjską. Niektóre kraje, takie jak Polska, zrezygnowały z niej na rzecz artylerii samobieżnej, jako bardziej uniwersalnego rodzaju sprzętu.

Reklama

Rosjanie wykorzystują wszystko co składowali przez dekady (w tym jeszcze w czasach ZSRR), aby kontynuować swoją agresję. Powoduje to występowanie nierzadko sytuacji gdy wycofany przed kilkoma dekadami sprzęt rosyjski spotyka się z nowoczesnymi, zachodnimi konstrukcjami, które dostarczane są regularnie Ukrainie. Co ciekawe, na składnicę w styczniu 2024 roku miało powrócić 10 niezidentyfikowanych dział/haubic.

Rosyjska składnica sprzętu wojskowego w Omsku staje się poniekąd symbolem, jak obrazowanie satelitarne jest przydatne w określaniu skali przywracania do służby przez Rosjan wycofanego przed wieloma latami (jak nie dekadami) uzbrojenia. Wcześniej widzieliśmy masowe wysyłanie do remontów składowanych tam systemów artyleryjskich Pion oraz Hiacynt-S, teraz mamy przykład, że proces ten obejmował także składowaną tam artylerię ciągnioną. Trudno mi stwierdzić, jaki dokładnie typ był tam umieszczony, czy są to haubice D-30, czy też może działa przeciwpancerne MT-12” - skomentował dla Space24.pl Adam Świerkowski, redaktor portalu Defence24.

Strzelanie z haubicy D-30
Strzelanie z haubicy D-30
Autor. Siły zbrojne i ministerstwo obrony Estonii

Widzimy, że proces przywracania jej do służby, lub też po prostu wykorzystywania jako źródła części zamiennych jest olbrzymi w swoim zakresie i zapewne ma to miejsce także w innych tego typu obiektach. Najcenniejsze w tym wszystkim są lufy, których już się nie produkuje, a ich zużycie na froncie jest nieporównywalne z tym, co ma miejsce na ćwiczeniach wojskowych. Dla Rosjan kwestia ta miała stać się jeszcze bardziej kluczowa po otrzymaniu amunicji artyleryjskiej z Korei Północnej, która ma powodować znacznie szybsze zużycie przewodu lufy, co przekłada się na różnego typu pęknięcia czy wręcz urwanie jej przy nasadzie” - dodał redaktor Świerkowski.

Reklama

Wykorzystanie satelitów podczas wojen w ostatnich latach znacząco wzrosło. Najnowszym przykładem jest trwająca wojna na Ukrainie, w której używane są do dostarczania internetu satelitarnego, utrzymywania komunikacji i przekazywania obrazu terenu. Szczególnie ważne okazały się właśnie satelity obserwacyjne, dzięki którym wojsko może pozyskiwać dane wywiadowcze, np. o ruchach wojsk nieprzyjaciela czy rozmieszczeniu istotnego sprzętu.

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze (1)

  1. eee

    Czyli, lufy, wiadomo artyleria, amunicja, tanie drony, wieprzowina w konserwach, suchary, woda, czołgi w roli dział szturmowych, artyleria rakietowa, drony o zasiegu, paliwo i rozpoznanie...i ciepła odzież, sprzet do szybkiego kopania okopów, miny i rezerwy i ...amunicja.

Reklama