Reklama

Obserwacja Ziemi

Widziane z orbity: Rosja zbiera siły do ataków rakietowych?

Russian airbase Olenya
Zdjęcie satelitarne wykonane 7 października 2022. 7 bombowców Tu-160 (zaznaczone na czerwono) i 4 samoloty Tu-95 (zaznaczone na żółto) w bazie lotniczej Olenja na Półwyspie Kolskim. Od września b.r. stacjonowało tam od 2 do 4 bombowców.
Autor. Planet Labs PBC

W ostatnich dniach Federacja Rosyjska skompletowała znaczną liczbę samolotów wojskowych w okolicach miasta Murmańsk. Zostało to przedstawione na zobrazowaniach satelitarnych, które od początku wojny są cennym źródłem danych m.in. z zakresu przemieszczeniu wojsk i sprzętu przeciwnika.

Rosja kontynuuje swoją agresję militarną na terenie naszego wschodniego sąsiada. Po prawie dwóch latach tzw. „specjalnej operacji wojskowej” Moskwa nie jest w stanie osiągnąć swojego pierwotnego celu, czyli zdobycia Kijowa, ale kontynuuje m.in. ataki rakietowe, które zagrażają bezpieczeństwu obywateli, również w stolicy Ukrainy. Oprócz dronów, niezbędne do tego jest także lotnictwo dalekiego zasięgu.

Reklama

W ostatnich dniach pojawiły się nowe zobrazowania satelitarne, które przedstawiają zwiększone siły lotnicze w okolicach Murmańska. Jak widzimy na zdjęciach, dnia 4 lutego br. na terenie bazy Ołenia (obwód murmański) Rosja zgromadziła wiele samolotów, które są wykorzystywane do bombardowania Ukrainy. W dniu wykonanych obrazów stacjonowało tam dziesięć bombowców strategicznych TU-95MC, ponad trzydzieści samolotów Tu-22M3 , trzy samoloty transportowe An-12, a także dwa myśliwce Su-30SM.

Eksperci zwracają uwagę na fakt, że dane pozyskane z satelitów obserwacji Ziemi wskazują na przygotowania Moskwy do wykonania zmasowanego ataku rakietowego. Zależy jednak do czego tak naprawdę wykorzystuje się w tym miejscu większość samolotów Tu-22M3, gdyż analitycy oceniają, że mogą one służyć tylko jako rezerwuary części zamiennych. Niektóre dane wskazują, że sprawne z nich są jedynie cztery maszyny.

Reklama

Dla większości mieszkańców Ukrainy, którzy zdecydowali się na pozostanie w swoim kraju, zagrożenie atakiem rakietowym to codzienność. Kilka dni temu przeprowadzono kolejne uderzenia. Wiceszef biura Wołodymyra Zełenskiego przekazał, że w środę (7 lutego br.) pod rosyjskim ostrzałem znalazło się sześć ukraińskich obwodów. Siły powietrzne poinformowały o zniszczeniu 44 z 64 celów, którymi Rosja zaatakowała Ukrainę.

Wykorzystanie satelitów podczas wojen w ostatnich latach znacząco wzrosło. Najnowszym przykładem jest trwająca wojna na Ukrainie, w której używane są do dostarczania internetu satelitarnego, utrzymywania komunikacji i przekazywania obrazu terenu. Już w przeszłości mogliśmy spotkać się z wykorzystaniem tej technologii w konfliktach w Zatoce Perskiej w 1991 r., czy w Afganistanie.

Reklama

Dzięki technologiom satelitarnym państwa są w stanie obserwować planowanie wojskowe oraz informować opinię publiczną na temat wojny. Jeszcze przed rozpoczęciem wojny można było zaobserwować, dzięki zdjęciom wykonanym przez m.in. Maxar Technologies, koncentracje rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą, co także pozwoliło na lepsze przygotowanie się do zaistniałej sytuacji.

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!