Obserwacja Ziemi
Widziane z orbity: uszkodzony most Kerczeński
Maxar Technologies, komercyjna firma zajmująca się dostarczaniem danych satelitarnych, udostępniła na swoim profilu na platformie Twitter zdjęcia uszkodzonego mostu Kerczeńskiego, prowadzącego na okupowany przez Rosję Półwysep Krymski. Według informacji podanych przez zagraniczne media, infrastruktura została zaatakowana za pomocą pływających bezzałogowców.
W ostatnich dniach amerykański koncern Maxar Technologies udostępnił na swoim profilu na platformie Twitter zdjęcia satelitarne uszkodzonego mostu Kerczeńskiego, prowadzącego na okupowany przez Rosję Półwysep Krymski. Jak informuje Washington Post , powołujący się na anonimowego, ukraińskiego urzędnika, odpowiedzialne za przeprowadzenie ataku pozostaje wojsko Ukrainy, które do akcji wykorzystało pływające bezzałogowce. W wyniku tego na uszkodzonym moście zamknięto ruch samochodowy, a kierowcom zaproponowano objazd przez okupowane terytorium na południu Ukrainy. Utworzyły się korki, m.in. w okupowanym Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy, gdzie sznur samochodów ciągnął się przez pół miasta, czy w obwodzie chersońskim, gdzie korek miał długość 5 km.
New #satelliteimagery collected this morning, July 17, 2023, of the #KerchStrait showing new damage to the #Crimea Bridge which connects Crimea to Russia’s mainland. The damaged section of the bridge is located at 45.246, 36.587. pic.twitter.com/5kVT0a0FRO
— Maxar Technologies (@Maxar) July 17, 2023
A damaged section of the Crimean Bridge can be seen in new low-resolution satellite imagery. pic.twitter.com/RgELIjtNq9
— Brady Africk (@bradyafr) July 17, 2023
Warto również zauważyć, że to kolejny przypadek ataku na tę infrastrukturę od rozpoczęcia agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. W październiku 2022 r. na łamach naszego portalu informowaliśmy o eksplozji na moście Kerczeńskim, której skutki mogliśmy zaobserwować na zdjęciach dostarczonych przez Maxar Terchnologies. Na jednym z nich zauważamy fragmentarycznie zniszczony odcinek drogowy i zdefektowaną część kolejową. Brytyjskie ministerstwo obrony podało wówczas, że dwa z czterech pasów jezdni zapadły się w kilku miejscach na długości około 250 m. Zdjęcia ukazują także znajdujące się na przeprawie pojazdy samochodowe i ciężarowe, które najprawdopodobniej należą do służb ratowniczych i utrzymania bądź naprawy obiektu.
#Satelliteimagery today at 11:01 AM local time of the aftermath of the explosion that damaged the #Crimea Bridge which connects the Crimean peninsula with the Russian mainland. Damage is apparent on the bridge span that carries vehicle traffic and the span that has a rail line. pic.twitter.com/2QbtE9dZ7C
— Maxar Technologies (@Maxar) October 8, 2022
Czytaj też
Porównując zdjęcia satelitarne z października ubiegłego roku oraz te z lipca br. możemy zauważyć, że poprzedni atak na most Kerczeński pozostawił zdecydowanie większe zniszczenia. Jak zauważa Michał Bruszewski, redaktor portalu Defence24.pl, obecnie z dostępnych materiałów nie wynika, że uszkodzona została część kolejowa mostu – a to ona odgrywa najważniejszą rolę w logistyce rosyjskich okupacyjnych sił na Krymie.
Russian forces have moved equipment out of a military depot in northern Crimea over the past month. Recent satellite imagery shows that this site had tanks, armored vehicles, and artillery. pic.twitter.com/JinS7mlu7B
— Brady Africk (@bradyafr) April 5, 2023
Zdjęcia satelitarne, pokazujące ruchy wojsk rosyjskich na Krymie były wielokrotnie publikowane w mediach społecznościowych. Dane pokazują, że Rosjanie dostrzegają możliwości ukraińskiej armii i reagują na to, m. in. poprzez zmianę położenia swojego wyposażenia. Jednym z przykładów są zdjęcia satelitarne wykonane 25 lutego br., pokazujące dużą ilość sprzętu wojskowego znajdującego się w bazie wojskowej w północnej części Krymu. Według informacji przekazanych przez zagraniczne media magazyny mogły służyć do przechowywania czołgów, wozów opancerzonych lub artylerii. Około miesiąc później, 28 marca br. radar satelity wykrył, że większość sprzętu wojskowego została wycofana z opisywanego terytorium.
Źródło: Space24.pl / Defence24.pl / PAP
Chyżwar
Ukraińcy powinni rozwalić go całkowicie. Najlepiej w tym roku.