Reklama

Obserwacja Ziemi

Widziane z orbity: uszkodzony most Kerczeński

Autor. Maxar Technologies via Twitter

Maxar Technologies, komercyjna firma zajmująca się dostarczaniem danych satelitarnych, udostępniła na swoim profilu na platformie Twitter zdjęcia uszkodzonego mostu Kerczeńskiego, prowadzącego na okupowany przez Rosję Półwysep Krymski. Według informacji podanych przez zagraniczne media, infrastruktura została zaatakowana za pomocą pływających bezzałogowców.

Reklama

W ostatnich dniach amerykański koncern Maxar Technologies udostępnił na swoim profilu na platformie Twitter zdjęcia satelitarne uszkodzonego mostu Kerczeńskiego, prowadzącego na okupowany przez Rosję Półwysep Krymski. Jak informuje Washington Post , powołujący się na anonimowego, ukraińskiego urzędnika, odpowiedzialne za przeprowadzenie ataku pozostaje wojsko Ukrainy, które do akcji wykorzystało pływające bezzałogowce. W wyniku tego na uszkodzonym moście zamknięto ruch samochodowy, a kierowcom zaproponowano objazd przez okupowane terytorium na południu Ukrainy. Utworzyły się korki, m.in. w okupowanym Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy, gdzie sznur samochodów ciągnął się przez pół miasta, czy w obwodzie chersońskim, gdzie korek miał długość 5 km.

Reklama
Reklama

Warto również zauważyć, że to kolejny przypadek ataku na tę infrastrukturę od rozpoczęcia agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. W październiku 2022 r. na łamach naszego portalu informowaliśmy o eksplozji na moście Kerczeńskim, której skutki mogliśmy zaobserwować na zdjęciach dostarczonych przez Maxar Terchnologies. Na jednym z nich zauważamy fragmentarycznie zniszczony odcinek drogowy i zdefektowaną część kolejową. Brytyjskie ministerstwo obrony podało wówczas, że dwa z czterech pasów jezdni zapadły się w kilku miejscach na długości około 250 m. Zdjęcia ukazują także znajdujące się na przeprawie pojazdy samochodowe i ciężarowe, które najprawdopodobniej należą do służb ratowniczych i utrzymania bądź naprawy obiektu.

Czytaj też

Porównując zdjęcia satelitarne z października ubiegłego roku oraz te z lipca br. możemy zauważyć, że poprzedni atak na most Kerczeński pozostawił zdecydowanie większe zniszczenia. Jak zauważa Michał Bruszewski, redaktor portalu Defence24.pl, obecnie z dostępnych materiałów nie wynika, że uszkodzona została część kolejowa mostu – a to ona odgrywa najważniejszą rolę w logistyce rosyjskich okupacyjnych sił na Krymie.

Zdjęcia satelitarne, pokazujące ruchy wojsk rosyjskich na Krymie były wielokrotnie publikowane w mediach społecznościowych. Dane pokazują, że Rosjanie dostrzegają możliwości ukraińskiej armii i reagują na to, m. in. poprzez zmianę położenia swojego wyposażenia. Jednym z przykładów są zdjęcia satelitarne wykonane 25 lutego br., pokazujące dużą ilość sprzętu wojskowego znajdującego się w bazie wojskowej w północnej części Krymu. Według informacji przekazanych przez zagraniczne media magazyny mogły służyć do przechowywania czołgów, wozów opancerzonych lub artylerii. Około miesiąc później, 28 marca br. radar satelity wykrył, że większość sprzętu wojskowego została wycofana z opisywanego terytorium.

Źródło: Space24.pl / Defence24.pl / PAP

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. Chyżwar

    Ukraińcy powinni rozwalić go całkowicie. Najlepiej w tym roku.

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!