Reklama

Obserwacja Ziemi

Wrochna: dane satelitarne podstawą w gospodarce i życiu

Fot. ESA [esa.int]
Fot. ESA [esa.int]

Dane satelitarne obserwacji Ziemi stają się podstawą innowacyjnych usług i technologii wykorzystywanych m.in. w gospodarce i życiu codziennym - stwierdził prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna.

Reklama

Polska Agencja Kosmiczna objęła patronatem międzynarodowy konkursu "Seize the Beauty of our Planet", którego celem jest promowanie wykorzystania danych satelitarnych.

Reklama

"Jestem przekonany, że poruszana w tym roku tematyka dotycząca zasobów wodnych nie tylko dostarczy niesamowitych zobrazowań satelitarnych, ale przede wszystkim pozwoli uwrażliwić internautów na problem zanieczyszczenia czy braku dostępności wody na Ziemi" – wskazał szef PAK, cytowany w środowej informacji prasowej.

Czytaj też

Jak ocenił Wrochna, dane satelitarne obserwacji Ziemi są niezwykle cennym zasobem. "Szczególnie, że są już nie tylko istotnym elementem badań naukowych, ale stają się podstawą innowacyjnych usług i technologii wykorzystywanych w gospodarce, administracji i życiu codziennym" - zaznaczył.

Reklama

Szacuje się, że około 70 proc. powierzchni Ziemi pokryte jest różnymi formami wody, z której korzystają wszystkie organizmy żyjące na Ziemi. "Niemal wszystkie rejony naszej planety zostały już dotknięte takimi zjawiskami jak zanieczyszczenie wód, susze, skutki regulacji rzek, powodzie czy podnoszenie się poziomu wód" - zauważono w informacji organizatora konkursu.

Czytaj też

Organizatorem konkursu, który "łączy technologie kosmiczne z podejściem proekologicznym", jest CloudFerro, dostawca i operator platform obserwacji Ziemi z dostępem do danych z programu Copernicus i środowiska chmurowego do ich przetwarzania. Prace konkursowe należy nadsyłać do 24 października 2022 r.

Hasło przewodnie tegorocznego konkursu to "Together for Blue Earth!", skupia się ona na zagadnieniu wody na naszej planecie i jej ochrony.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!