Reklama

SATELITY

Oczekiwanie na polskiego satelitę EagleEye. „Jakość teledetekcji na użytek obronny”

Platforma mikrosatelitarna HyperSat polskiej firmy Creotech Instruments. Fot. Creotech Instruments [creotech.pl]
Platforma mikrosatelitarna HyperSat polskiej firmy Creotech Instruments. Fot. Creotech Instruments [creotech.pl]

Polskie konsorcjum przemysłowo-badawcze zaangażowane w tworzenie mikrosatelity EagleEye, który ma szansę stać się zalążkiem narodowej konstelacji obserwacji Ziemi, podało nowe szczegóły o postępach prac nad systemem, potwierdzając przy tym zamiar wystrzelenia pierwszego takiego instrumentu w 2023 roku. Mikrosatelita ma zostać umieszczony na niskiej orbicie okołoziemskiej i zapewnić wysokiej rozdzielczości zobrazowania Ziemi (na poziomie 1 m). Projekt zyskał wcześniej szerszy rozgłos m.in. w kontekście otrzymanego w lutym 2020 r. dofinansowania w ramach konkursu Szybka Ścieżka „Technologie kosmiczne”, z puli rozdysponowanej przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Projekt stworzenia systemu mikrosatelitarnego EagleEye, zgłoszony przez grupę inicjatywną pod kierownictwem spółki Creotech Instruments S.A. (lider konsorcjum z udziałem wrocławskiej firmy Scanway Sp. z o.o. oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN) otrzymał na początku 2020 r. od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dofinansowanie w kwocie 29,8 mln PLN. Pod względem wysokości przyznanej kwoty, przedsięwzięcie było drugim spośród 15 dokapitalizowanych wówczas polskich projektów kosmicznych, jakie NCBR wskazało do realizacji w ramach konkursu Szybka Ścieżka „Technologie Kosmiczne”.

Aktualnie konsorcjum przypomniało o swoim zaangażowaniu, informując o rozpoczęciu dialogu technicznego z potencjalnymi dostawcami rakiet oraz usługi wyniesienia, która ma umożliwić finalne uruchomienie powstającego nadal satelity na właściwej orbicie operacyjnej. Potwierdzono przy tym, że wyniesienie polskiego obiektu planowane jest na 2023 rok.

EagleEye ma być 50 kilogramowym instrumentem opartym na platformie mikrosatelitarnej HyperSat, która opracowywana jest przez inżynierów Creotech Instruments od 2017 roku w ramach osobnego programu finansowanego przez NCBR. Głównymi elementami platformy jest komputer pokładowy, system pozycjonowania satelity w przestrzeni (tzw. AOCS), system dystrybucji zasilania, wydajny system telekomunikacyjny, struktura oraz baterie ogniw słonecznych. „Wszystkie powyższe moduły opracowywane są w Polsce, co jest krytyczne dla planowanych zastosowań platformy mikrosatelitarnej w przyszłych programach dla sektora bezpieczeństwa i obronności naszego kraju” – zadeklarowali przedstawiciele konsorcjum w okolicznościowym komunikacie.

Platforma mikrosatelitarna HyperSat w czerwcu 2021 roku pozytywnie przeszła testy wytrzymałościowe w komorze termiczno-próżniowej w Centrum Badań Kosmicznych PAN. Aktualnie poddawana jest testom wibracyjnym symulującym start rakiety.

W ramach prac nad satelitą EagleEye, platforma HyperSat wyposażona zostanie w teleskop optyczny, który opracowywany jest przez inną polską firmę – Scanway Sp. z o.o., podsystem komputera przygotowywane są przez Centrum Badań Kosmicznych PAN. „Teleskop umożliwi satelicie pozyskanie zdjęć o rozdzielczości rzędu jednego metra w pasmach widzialnym i podczerwonym, a dzięki zastosowaniu algorytmów bazujących na sztucznej inteligencji, możliwe będzie uzyskanie jeszcze wyższej jakości zdjęć” – sygnalizują partnerzy przedsięwzięcia.

Jak zapewniają dalej, obecnie teleskop jest w końcowej fazie prac projektowych. Ma zostać wyprodukowany i przetestowany do końca bieżącego roku.

W 2020 roku Scanway Sp. z o.o. zakończył projekt badawczo-rozwojowy realizowany w ramach funduszy europejskich, którego celem było opracowanie technologii projektowania i budowy precyzyjnych teleskopów, przeznaczonych dla małych satelitów. Dodatkowo zaproszono tutaj do współpracy spółkę PCO S.A. (wchodzącą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej), aby zapewnić należyty poziom optyki urządzenia.

Po zakończeniu testów środowiskowych platformy HyperSat, we wrześniu br. planowane jest zamknięcie prac nad profilem misji satelity EagleEye. Podjęto już decyzję, że w ramach misji przetestowany zostanie nie tylko sposób pozyskiwania zdjęć o submetrowej rozdzielczości, ale również przeprowadzone zostaną manewry orbitalne. Platforma HyperSat dostosowana została do współpracy z systemem małych silników rakietowych, które są opracowywane obecnie w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa, we współpracy z Creotech Instruments S.A. 

Projekt EagleEye prowadzony jest zgodnie z wymaganiami jakościowymi opracowanymi przez NASA, wdrożonymi przez Europejską Agencję Kosmiczną i według norm ECSS (European Cooperation for Space Standardization).

W ramach projektu EagleEye powstają równolegle procedury testowe przygotowywane przez Centrum Badań Kosmicznych PAN, mające umożliwić w przyszłości seryjną produkcję satelitów tego typu i wdrożenie ich w konstelacjach zobrazowania Ziemi. Centrum rozbudowuje także swoją infrastrukturę testową.

Projekt satelity EagleEye realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jego realizacja rozpoczęła się w połowie 2020 roku. „Wraz z wysłaniem w 2023 roku na orbitę satelity EagleEye, polski przemysł i instytucje naukowe sektora kosmicznego uzyskają pełne zdolności do produkcji i wdrażania kompletnych jednostek mikrosatelitarnych (o masie 10-100 kg) przeznaczonych do obserwacji Ziemi” – zapewniają partnerzy przedsięwzięcia.

Źródło: Creotech Instruments


image
Reklama - z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!