Reklama

Strona główna

W Grecji powstała agencja kosmiczna

Ilustracja: EKDE via Facebook
Ilustracja: EKDE via Facebook

Powstanie Greckiej Agencji Komicznej ogłosił Minister Telekomunikacji i Polityki Cyfrowej. Instytucja ta ma przyczynić się do rozwoju krajowej technologii. Będzie też ważnym pośrednikiem między krajowymi podmiotami naukowymi i komercyjnymi a Europejską Agencją Kosmiczną.

Utworzenie w Grecji narodowej agencji kosmicznej obwieścił grecki Minister Telekomunikacji i Polityki Cyfrowej Nikos Pappas. Nowopowstała instytucja będzie spółką publiczną. Jej oficjalna angielska nazwa brzmi National Center for Space Applications. Natomiast jej skrótowe określenie, pochodzące od słów greckiej nazwy Agencji, to EKDE.

Podstawowym zadaniem EKDE będzie „nadrobienie ogromnego deficytu kraju w tej dziedzinie”, ocenił minister Pappas. Agencja będzie stymulować rozwój technologii kosmicznych, ukierunkowanych na zwiększanie bezpieczeństwa obywateli, monitoring środowiska czy ochronę przeciwpożarową. Ministerstwo podaje, że Grecka Agencja Kosmiczna będzie miała prawo do dzierżawy nieużywanych przez państwo nadajników naziemnych, by mogły służyć komunikacji między greckimi a międzynarodowymi ośrodkami w obszarach komercyjnych, wojskowych i naukowych.

W komunikacie o powołaniu EKDE można było również wyczytać: „Uruchomienie w tym roku greckiego satelity Hellas Sat (chodzi o urządzenie Hellas-Sat 3, kóre ma zostać wyniesione rakietą Ariane 5) przyniesie istotne komercyjne możliwości, które będą rozwijane poprzez politykę kosmiczną agencji zgodnie z europejskimi zasadami.”

Tę inicjatywę powinno się podjąć już wiele lat temu – skomentowała na Facebooku zatrudniona w Departamencie Nauk Biologicznych NASA badaczka greckiego pochodzenia, Eleni Antoniadou – Grecka Agencja Kosmiczna jest konieczna dla rozwijania nowych technologii, pozyskiwania nowych zasobów czy [budowania] więzi z międzynarodowymi centrami innowacji.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!