Reklama

KOSMONAUTYKA

Zła pogoda opóźnia starty rakiet w USA, Japonii i... Szwecji [Aktualizacja]

Falcon 9 na LC-39A, gotowy do wyniesienia satelity EchoStar 23. Fot. SpaceX via Facebook
Falcon 9 na LC-39A, gotowy do wyniesienia satelity EchoStar 23. Fot. SpaceX via Facebook

Niekorzystne warunki meteorologiczne zmusiły SpaceX do przełożenia wystrzelenia rakiety Falcon 9. Jej misja rozpocznie się prawdopodobnie dwa dni później niż wynikało to z pierwotnego planu. Z podobnych powodów start swojego pojazdu odłożyła również JAXA. Jak poinformowali na Facebooku polscy studenci, pogorszenie pogody doprowadziło też do wstrzymania startu rakiety REXUS z wiertarką DREAM.

Startując po raz trzeci w tym roku Falcon 9 ma za zadanie wynieść satelitę telekomunikacyjnego EchoStar 23, należącego do EchoStar Satellite Services. Instrument został zbudowany przez firmę Space Systems Loral. Ma się znaleźć na orbicie geostacjonarnej, na długości geograficznej 45ºW. Stamtąd będzie transmitował sygnał telewizyjny dla odbiorców w Brazylii. Zakładany okres eksploatacji satelity to 15 lat.

Rakieta firmy Elona Muska miała pierwotnie wynieść ww. satelitę telekomunikacyjnego podczas okna startowego, które rozpoczęło się 14 marca o 6:34 czasu polskiego. Jeszcze na godzinę przed startem wydawało się, że operacja dojdzie do skutku. Rozpoczęto nawet tankowanie nafty i kriogenicznego ciekłego tlenu. Inżynierowie zdecydowali o przerwaniu procedury na niecałe 40 minut przed planowanym oderwaniem się pojazdu od podłoża. Jako przyczynę tej decyzji podano silny wiatr, jaki wiał wówczas na przylądkiem Canaveral. W komunikacie nie zostało sprecyzowane, czy chodziło o zagrażający powodzeniu lotu wicher przy powierzchni Ziemi, czy też w wyższych warstwach atmosfery.

Najbliższy możliwy termin lotu Falcona 9 wypada w czwartek 16 marca o 6:35 naszego czasu. Meteorolodzy USAF wskazują, że na 90% aura będzie wtedy optymalna. Rakieta wystartuje z historycznego stanowiska Launch Complex 39A w Kennedy Space Center.

Satelita EchoStar 23 waży ok. 5,5 tony. Falcon 9 ma za zadanie przetransportować go na geosynchroniczną orbitę transferową. Do tego zadania potrzebna jest na tyle duża ilość paliwa, że tym razem nie będzie możliwe odzyskanie po starcie pierwszego stopnia rakiety nośnej i SpaceX nie będzie podejmował takiej próby.

Drugim podmiotem, którego plany pokrzyżowała w ostatnim czasie pogoda, jest Japońska Agencja Kosmiczna JAXA. Japończycy pierwotnie zaplanowali start swojej rakiety H-IIA na czwartek 16 marca o 2:20 naszego czasu. Prognozy świadczące o tym, że warunki meteorologiczne mają być wówczas bardzo niesprzyjające, skłoniły ich do zmiany tego zamierzenia. Nowy termin wystrzelenia statku ustalono na godzinę 2:20 w piątek 17 marca.

Wysoka na 53 metry rakieta H-IIA wystartuje z kosmodromu Tanegashima Space Center w południowej części kraju. Wyniesie satelitę wywiadowczego (Information Gathering Satellite) IGS Radar 5. Urządzenie to znajdzie się na orbicie heliosynchronicznej, nachylonej pod kątem ok. 97º względem płaszczyzny ziemskiego równika. Będzie to trajektoria niemal kołowa, o wysokości 500 km.

Aktualizacja 15:56: Krótko po publikacji tego artykułu dotarła do nas wiadomość, że niespodziewane załamanie pogody doprowadziło do wstrzymania startu jeszcze jednej, niewielkiej rakiety suborbitalnej. Chodzi o pojazd REXUS, który miał dziś wynieść na wysokość 90 km eksperyment DREAM, zaprojektowany przez studentów i absolwentów Politechniki Wrocławskiej. 

W ramach testu wiertarka DREAM (DRilling Experiment for Asteroid Mining) podejmie próbę wiercenia w próbce gipsu w stanie nieważkości. Zdobyte przy tej okazji doświadczenie może zostać w przyszłości spożytkowane do celów związanych z kosmicznym górnictwem, bądź pobieraniem próbek naukowych z planetoid. Rakieta REXUS, z eksperymentem na pokładzie poleci z kosmodromu Esrange w Kirunie na północy Szwecji. Obecni tam młodzi polscy inżynierowie nie podupadają na duchu i czekają na sprzyjające warunki do startu. Jest szansa, że opóźniona rakieta wystartuje już jutro (15 marca), około godziny 12 lub później. Bardzo nas cieszy dzisiejszy odzew i wiele ciepłych słów od Was. To dla nas istne "rocket fuel" - napisali reprezentanci wrocławskiej uczelni na FB.

Czytaj też: Kosmiczna wiertarka studentów z Wrocławia wystartuje w marcu [Wideo]

Reklama

Komentarze

    Reklama