Reklama

Technologie wojskowe

Chiny: Starlink zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego

Autor. SpaceX

Chińscy naukowcy twierdzą, że ich kraj powinien opracować w najbliższym czasie lepsze środki antysatelitarne. Ma to rzekomy związek z zagrożeniem w postaci sieci satelitów firmy SpaceX, dających dostęp do szerokopasmowego internetu. Według nich projekt Starlink posiada ogromny potencjał w zastosowaniach militarnych, które tworzą bezpośrednie zagrożenie dla chińskiego bezpieczeństwa narodowego.

Reklama

Jak donosi portal Live Science, chińscy naukowcy opublikowali niedawno artykuł w czasopiśmie "China's Modern Defence Technology", w którym wzywają do wzmocnienia krajowych zdolności antysatelitarnych. Według nich ChRL powinna skupić się na stworzeniu odpowiednich narzędzi, które byłyby w stanie zniszczyć urządzenia sieci Starlink. Naukowcy podkreślają, że proponowane rozwiązanie powinno cechować się także wysoko zaawansowanym systemem nadzoru obiektów orbitujących nad Ziemią, tak aby można było monitorować każdego pojedynczego satelitę Elona Muska.

Reklama

Według naukowców nowe urządzania sieci Starlink mają cechować się m.in. możliwością śledzenia pocisków hipersonicznych oraz, co ciekawsze, zdolnościami mogącymi prowadzić do niszczenia chińskich satelitów. Podkreślono również kwestię potencjalnego wdrożenia Starlinków do komunikacji wojskowej, chociażby pomiędzy komponentem naziemnym a amerykańskimi dronami i myśliwcami. Według chińskiej strony, są to przesłanki wskazujące na planowane wykorzystanie Starlinków do celów militarnych, a zapewnienia Elona Muska odnośnie cywilnego wykorzystania konstelacji miałyby się mijać z prawdą. Na potwierdzenie tej teorii byłby również fakt, że dostawy satelitów na orbitę realizowane są często z bazy amerykańskich Sił Kosmicznych Vandenberg, co wskazywałoby na jawną współpracę z wojskiem (a nie realne kwestie w postaci korzystania z dogodnego miejsca do umieszczenia satelitów na orbicie polarnej).

Czytaj też

Badaniami przeprowadzonymi na potrzeby publikacji kierował Ren Yuanzhen, naukowiec z Pekińskiego Instytutu Śledzenia i Telekomunikacji. Według niego Chiny są w stanie zniszczyć satelitę pociskiem rakietowym, ale nie byłoby to efektywne podejście, biorąc pod uwagę dużą liczbę satelitów. Obecnie kraj pracuje nad różnymi metodami walki z wrogimi urządzeniami, również niekinetycznymi, w tym bronią mikrofalową, która byłaby w stanie uszkodzić podzespoły elektryczne, bądź laserami zdolnymi do oślepienia instrumentów optycznych.

Reklama

Jak opisano w publikacji chińskich naukowców - powinno się rozważyć połączenie kinetycznych i niekinetycznych metod likwidacji satelitów, by sprawić, że w efektywniejszy sposób można byłoby doprowadzić do zniszczenia części satelitów Starlink i zaburzenia działalności konstelacji. W pracy badacze sugerują, aby chińskie wojsko zmodernizowało istniejące systemy obserwacji przestrzeni kosmicznej, w celu detekcji i identyfikacji małych satelitów, celem zapoznania się z ich możliwościami na podstawie dostrzeżonych instrumentów.

Czytaj też

Przydatność sieci Starlink do działań wojskowych została sprawdzona podczas rosyjskich działań militarnych prowadzonych od lutego na terenie Ukrainy. Urządzenia internetu satelitarnego firmy Elona Muska były celem ataków elektronicznych ze strony Rosji, lecz przedsiębiorstwo sprawnie odparło wrogie działania. Celem najpewniej było chęć zablokowania usług ukraińskim użytkownikom, w tym Siłom Zbrojnym Ukrainy. Dostrzeżono wtedy, że przedsiębiorstwo poradziło sobie z problemem szybciej, niż byłoby to możliwe w przypadku wojska amerykańskiego.

Firma SpaceX umieściła do tej pory na orbicie okołoziemskiej 2600 satelitów Starlink. Liczba ta obejmuje prototypy, niedziałające satelity oraz wycofane z eksploatacji urządzenia, które nie należą już do konstelacji. Sieć ma zapewnić globalny dostęp do szybkiego Internetu, zwłaszcza w miejscach, które dotąd były odcięte od dostępu do tradycyjnej, kablowej infrastruktury internetowej. Jak na razie spółka skupia się na rozmieszczeniu i uruchomieniu 4 400 satelitów w ramach pierwszego rzutu, a zgodnie z wnioskami złożonymi przez SpaceX, ilostan może zwiększyć się o dodatkowe 30 000 obiektów.

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (1)

  1. GB

    Pojawiło się info iż kolejna generacja satelitów Starlink ma mieć masę około 1000 kg (obecną ma około 260 kg). Ciekawe co w nich umieszczą (nawigację GPS?, kamery?, radary SAR?)

Reklama