Reklama

Technologie wojskowe

Nowe satelity dla wojska USA. Rocket Lab z wartościowym kontraktem

Autor. Northrop Grumman

Amerykańska spółka Rocket Lab, znana głównie jako operator systemu nośnego Electron, poinformowała o pozyskaniu kontraktu od jednej z agencji podległej Siłom Kosmicznym USA (US Space Force, USSF). W ramach umowy firma zobowiązała się do dostarczenia i obsługi 18 satelitów wojskowych. Projekt ma na celu zapewnianie niezawodnej komunikacji i transmisji danych na polu walki.

Reklama

W poniedziałek, 8 stycznia 2024 r. amerykańska Rocket Lab poinformowała o pozyskaniu kontraktu od Space Development Agency (SDA), podlegającej Siłom Kosmicznych USA. Zgodnie z umową, firma zobowiązała się do zaprojektowania, budowy, testowania i obsługi satelitów wojskowych.Wartość kontraktu to 515 mln USD, w tym kwota podstawowa 489 mln USD oraz premia 26 mln USD.

Reklama
Reklama

Zadaniem satelitów będzie zapewnianie niezawodnej komunikacji i transmisji danych na polu walki. Jednostki zostaną zostaną wykorzystane w budowie Tranche 2, czyli kolejnej sieci składającej się z warstwy transportowej (Transportation Layer), odpowiedzialnej za komunikację, oraz warstwy śledzącej, przeznaczonej do ostrzegania przed nadlatującymi pociskami.

Czytaj też

Rocket Lab zbuduje 18 satelitów w wersji „beta”, czyli testowej, w ramach warstwy transportowej (T2TL). Projekt będzie realizowany przez podmiot zależny Rocket Lab National Security, a wyniesienie nie nastąpi wcześniej niż lipiec 2027 r.

Przypomnijmy, że firma współpracuje również z Departamentem Obrony USA w ramach programu Hypersonic and High-Cadence Airborne Testing Capabilities (HyCAT). Zgodnie z umową HASTE (Hypersonic Accelerator Suborbital Test Electron), czyli suborbitalna wersja rakiety Electron, wyniesie hipersoniczny pojazd Dart AE, opracowany przez australijską firmę Hypersonix. Start powinien odbyć się w drugim kwartale 2025 r.

Czytaj też

Kontrakty na satelity „beta” do warstwy transportowej w Tranche 2 pozyskały również Northrop Grumman oraz Lockheed Martin, o czym poinformowano w sierpniu 2023 r. Firmy zobowiązały się do budowy i obsługi 72 jednostek demonstracyjnych (36 sztuk każda). Pierwszy z wymienionych koncernów otrzyma 733 mln USD, natomiast drugi - 816 mln USD.

Jak możemy przeczytać w jednym z komunikatów SDA, satelity Tranche 2 Transportation Layer (T2TL) - Beta „zapewnią globalny dostęp do komunikacji i stałą, globalną, zaszyfrowaną łączność w celu wspierania misji, takich jak namierzanie poza linią wzroku i ostrzeganie przed pociskami oraz zaawansowanymi zagrożeniami rakietowymi”. Transza ta będzie częścią powstającej architektury kosmicznej pod nazwą Proliferated Warfighter Space Architecture (PWSA), rozwijanej przez SDA.

Źródło: Rocket Lab / Space24.pl

Czytaj też

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newsletterazaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama
Reklama

Komentarze