Reklama

Technologie wojskowe

Państwa zwiększają wydatki na wojskowe technologie kosmiczne

Autor. UK Army/MOD [defenceimagery.mod.uk]

Jak wynika z najnowszego raportu Space Foundation wydatki wojskowe na przestrzeń kosmiczną wzrosły w 2022 r. do około 54 miliardów USD z około 45 miliardów USD w 2021 r. Wzrost funduszy na tego typu technologię poparty jest m.in. doświadczeniami z wojny na Ukrainie, która pokazała, jak dużą rolę odgrywają systemy satelitarne na współczesnym polu walki.

Reklama

Technologie kosmiczne stanowią ważny element współczesnego pola walki, dostarczając obrazowanie, łączność lub Internet satelitarny. Z uwagi na wiele zalet tego typu urządzeń państwa zwiększają swoje wydatki na nowe satelity lub systemy wczesnego ostrzegania. Jak twierdzi portal Breakingdefense.com powołując się na raport "The Space Report 2023 Q2" autorstwa Space Foundation, wydatki wojskowe na przestrzeń kosmiczną wzrosły w 2022 r. do około 54 miliardów USD z około 45 miliardów USD w 2021 r.

Reklama

Badania przeprowadzone przez wspomnianą organizację non-profit oraz przywołane przez portal branżowy wskazują, że liderem w klasyfikacji wydatków wojskowych na technologie kosmiczne pozostają Stany Zjednoczone, których jawne i tajne zakupy w 2022 r. szacowane są na kwotę blisko 43 miliardów USD. Wzrost wydatków na sektor obronny jest widoczny również w 2023 r., czego przykładem jest budżet na Siły Kosmiczne USA (US Space Force; USSF). W grudniu 2022 r. na łamach naszego portalu informowaliśmy, że USSF otrzymały 26,3 miliardów USD na obecny rok, co stanowi wzrost w zestawieniu do poprzedniego, kiedy amerykańskie Siły Kosmiczne otrzymały trochę ponad 18 miliardów USD. Kwota jest również wyższa, niż wnioskowana przez Prezydenta Bidena (24,5 miliardów USD).

Czytaj też

W dokumencie poruszono również wydatki Chin, które mogą być jednak nieprecyzyjne. Warto bowiem zauważyć, że działania Państwa Środka bardzo często owiane są tajemnicą. Przykładem są starty rakiet z serii Długi Marsz, których ładunki użyteczne często nie są ujawniane. Wówczas jedyne informacje są tak naprawdę przypuszczeniami analityków. Dodatkowo sprawę komplikuje fakt, że wiele projektów naukowych są de facto misjami wojskowymi, przez co trudno rozdzielić ogólne wydatki na działania kosmiczne od wydatków na technologie militarne.

Reklama

Space Foundation szacuje, że Chiny mogły wydać około 16 miliardów USD w 2022 r. na szeroko pojęte operacje kosmiczne, natomiast około 1/3 ze startów rakiet nośnych mogła być misjami wojskowymi. Dla porównania dokument wskazuje, że wydatki Stanów Zjednoczonych w tej kategorii wzrosły z 61 miliardów USD w 2021 roku do 69 miliardów USD w 2022 roku i oczekuje się, że liczba ta będzie rosła.

Czytaj też

Stany Zjednoczone i Chiny to niewątpliwi liderzy w wyścigu kosmicznym, natomiast warto przywołać również wydatki Rosji, które w 2022 r. wyniosły 257 milionów USD na wojskowe projekty kosmiczne. Duży wzrost odnotowano w Japonii, bo aż 75%! W 2021 r. Tokio wydało na przestrzeń kosmiczną 390 milionów USD, natomiast w 2022 r. było to 688 milionów USD.

Źródło: Breakingdefense.com / Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!