Reklama

Technologie wojskowe

Pentagon zablokował Rosjanom dostęp do Starlinków

Autor. Spacex/Starlink.com

Pentagon poinformował w czwartek (tj. 9 maja br.), że zapobiegł nieuprawnionemu korzystaniu przez rosyjskie wojsko z terminali internetowych Starlink, obsługiwanych przez SpaceX Elona Muska na Ukrainie - podał Bloomberg.

Bloomberg powołuje się na Johna Plumba, szefa działu polityki kosmicznej Departamentu Obrony USA, według którego Stany Zjednoczone „aktywnie współpracowały z rządem Ukrainy i SpaceX, aby przeciwdziałać nielegalnemu korzystaniu przez Rosję z terminali Starlink”.

Jak dotąd skutecznie przeciwstawialiśmy się rosyjskiemu wykorzystaniu, ale jestem pewien, że Rosja będzie w dalszym ciągu próbować znaleźć sposoby wykorzystania Starlink i innych komercyjnych systemów komunikacji” – powiedział Plum.

Reklama

Urzędnik Pentagonu nie określił, jakie taktyki, metody i procedury są stosowane, aby zakończyć korzystanie przez Rosję z terminali Starlink. Zapewnił jednak, że chodzi o „dobre rozwiązania”, które udało się znaleźć wspólnie ze Starlink i Ukrainą.

W lutym ukraińska armia zwróciła uwagę na fakt, że Rosjanie zaczęli wykorzystywać na swoich pozycjach terminale Starlink. Później informację tę potwierdził ukraiński wywiad wojskowy, który stwierdził, że Moskwa kupuje terminale w krajach arabskich.

Reklama

W związku z tym Demokraci w Izbie Reprezentantów USA rozpoczęli śledztwo w sprawie SpaceX. We wrześniu 2023 r. Komisja Sił Zbrojnych Senatu USA rozpoczęła badanie kwestii bezpieczeństwa narodowego, spowodowanych decyzją Elona Muska o zablokowaniu jego prywatnej sieci satelitarnej Starlink w pobliżu Krymu.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!