Reklama

Technologie wojskowe

Putin o relacjach z Chinami. Chce pogłębić współpracę w kosmosie

Autor. en.kremlin.ru

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin spotkał się z chińskim gen. Zhangiem Youxia w celu dyskusji nad obecnymi relacjami pomiędzy państwami oraz potencjalnymi obszarami do współpracy w przyszłości. W rozmowie Putin podkreślił potrzebę pilnego zbliżenia się z Państwem Środka w zakresie prac nad satelitami wojskowymi oraz innymi, tego typu technologiami.

Reklama

W środę, 8 listopada br. prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin spotkał się w Moskwie z gen. Zhangiem Youxia, który jest drugim rangą urzędnikiem wojskowym Chin i wiceprzewodniczącym Centralnej Komisji Wojskowej. Według informacji podanych przez stronę rosyjską, Putin rozpoczął rozmowę od podkreślenia ważnego partnerstwa pomiędzy państwami, które można dostrzec na wielu płaszczyznach, w tym powiązania handlowe, gospodarcze lub wojskowe.

Reklama

Władimir Putin dodał, że Rosja i Chiny nie dążą do tworzenia żadnych sojuszy wojskowych na wzór zimnej wojny i utrzymują konstruktywne więzi, które stały się poważnym czynnikiem stabilności na świecie. Prezydent Rosji skrytykował również działania Stanów Zjednoczonych oraz Sojuszu Północnoatlantyckiego, który zdaniem Putina, stara się rozszerzać swoje granice. W przypadku USA dodał, że państwo to stara się zwiększyć swoje wpływy w regionie Indo-Pacyfiku, co powoduje konieczność bliższej współpracy Moskwy z Pekinem.

Czytaj też

Jednym z tematów poruszonych przez prezydenta Rosji było współpraca nad nowymi technologiami wojskowymi. ”Mam tu na myśli zasoby kosmiczne, wysokoorbitalne, a także najnowszą broń i tę, która jest w przygotowaniu” - dodał Putin. W wypowiedzi nie doprecyzował on jednak o jaką dokładnie technologię chodzi.

Reklama

Chiny to niejedyny partner, z którym Rosja zamierza współpracować przy technologiach satelitarnych. Przypomnijmy bowiem, że we wrześniu br. w kosmodromie Wostocznyj, znajdującym się na Dalekim Wschodzie Rosji odbyło się spotkanie z dyktatorem Korei Północnej - Kim Dzong Unem. Na miejscu obecni byli już reporterzy, którzy zadali pytanie Putinowi, czy Rosja pomoże Kimowi w budowie satelitów. Odpowiedź prezydenta Rosji była twierdząca. ”Po to tu przyjechaliśmy” - dodał.

Czytaj też

W listopadzie br. na łamach naszego portalu informowaliśmy natomiast o informacjach opublikowanych przez wywiad Korei Południowej. Seul stwierdził, że Korea Północna wysłała do Rosji ponad 10 transportów amunicji do wykorzystania w wojnie z Ukrainą, co odpowiada milionowi pocisków artyleryjskich. Pjongjang otrzymał w zamian pomoc w zakresie technologii satelitarnej i kontynuuje przygotowania do ponownej próby wyniesienia pierwszego w historii kraju satelity szpiegowskiego.

Źródło: AP News / en.kremlin.ru / Space24.pl

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. Wania

    Putin pochwalił się, że Chiny umieściły swój lądownik na księżycu jak Rosja. Luna-25 jakby nie patrzeć dotarła na księżyc... Wzniecając obłok kurzu i wybijając krater ale zawsze... Putinowi jak zawsze nikt nie powiedział, że Rosja w kosmosie już się nie liczy i jest daleko za Chinami. Kilka lat temu Rosja była liderem w ilości startów. W roku 2020 mimo obietnic Rogozina dla wodza o 50 startach był dla Rosji mało udany. USA zanotowały swój rekord - 40 startów, Chiny - 35, a Rosja tylko 17. W tym roku USA przekroczą prawdopodobnie 100 startów, Chiny zbliżą się do 50. A Rosja? Nadal kilkanaście.

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!