Reklama

Technologie wojskowe

SpaceX wyniósł na orbitę ładunki dla wojska USA

Autor. SpaceX

W ostatnich dniach firma SpaceX przeprowadziła dwie tajne misje, które miały na celu wyniesienie ważnych dla bezpieczeństwa narodowego ładunków. W jednym locie na orbitę trafiły nowe satelity rozpoznawcze, z kolei w drugim jednostka nawigacyjna nowej generacji systemu GPS (Global Positioning System).

SpaceX kontynuuje intensywną końcówkę roku realizując kolejne loty swoich rakiet nośnych Falcon 9. Tym razem ostatnie misje skupiały się na wyniesieniu ładunków wojskowych, więc miały one szczególne znaczenie ze względu swój charakter. Dwie misje dla Departamentu Obrony zostały przeprowadzone 17 grudnia br. Rakieta Falcon 9 z powodzeniem zrealizowała swoje zadania.

Reklama

Satelita GPS nowej generacji

Do startu pierwszej z misji doszło o godzinie 1:52 czasu polskiego. Oficjalne informacje nie wskazały, jaki ładunek zostanie wystrzelony na orbitę w ramach misji, która otrzymała oznaczenie RRT-1. Jednak media branżowe oraz międzynarodowi obserwatorzy są pewni, że rakieta Falcon 9 wyniosła w przestrzeń okołoziemską satelitę nawigacyjnego nowej generacji GPS III SV07.

Jednostka została zbudowana przez firmę Lockheed Martin. Satelita posiada m.in. nowoczesne zabezpieczenia, które mają uniemożliwić potencjalnym wrogom zakłócenie jej działania. Poprawiono także dokładność usług nawigacyjnych, więc wykonano kolejny ważny krok w zakresie zmodernizowania systemu Global Positioning System (GPS).

Początkowo satelita miał być wyniesiony w 2025 r. przy użyciu systemu nośnego Vulcan Centaur firmy United Launch Alliance (ULA). Doszło jednak do zmiany operatora startowego na rzecz firmy SpaceX. Firma Elona Muska zademonstrowała tym samym możliwość zrealizowania misji związanej z bezpieczeństwem narodowym w kilka miesięcy od momentu zgłoszenia takiej potrzeby (RRT – Rapid Response Trailblazer).

Reklama

Satelity rozpoznawcze

Kolejna z misji (NROL-149) została wykonana kilkanaście godzin później, bowiem o godzinie 14:19 czasu polskiego z bazy Vandenberg. Tym razem na pokładzie rakiety Falcon 9 znalazło się więcej ładunków, bowiem kilkadziesiąt satelitów rozpoznawczych projektu Starshield. Są one budowane przez SpaceX oraz Northrop Grumman i wynoszone w ramach współpracy z Narodowym Biurem Rozpoznania (NRO).

Sieć Starshield jest budowana z satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej mających na celu zapewnienie nowych możliwości kosmicznych USA, a także państwom sojuszniczym. Ma ona nie tylko zapewniać niezwykle trudną do zakłócenia łączność, ale oferuje również inne możliwości, w tym śledzenie celu, rozpoznanie optyczne oraz wczesne ostrzeganie przed rakietami.

W związku z powodzeniem misji NROL-149 Amerykanie mogą pochwalić się już ponad 100 wystrzelonymi satelitami sieci Starshield. Warto zauważyć, że dokonano tego w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Firma Elona Muska realizuje zadania w tym zakresie na mocy tajnego kontraktu o wartości 1,8 mld USD, przyznanego jeszcze w 2021 r.

Reklama

Oba starty ponownie potwierdziły skuteczność usług startowych oferowanych przez firmę SpaceX. To właśnie głównie dzięki firmie Elona Muska Amerykanie mogą pochwalić się przeprowadzeniem blisko 150 lotów orbitalnych w 2024 r. To potwierdza hegemonię Stanów Zjednoczonych w tym zakresie. Drugie w rankingu pozostają Chiny z ponad 60 startami swoich rodzimych rakiet nośnych oraz Rosja, która wykonała w bieżącym roku 16 lotów.

Źródło: SpaceX, Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama