Reklama

Technologie wojskowe

Walka o dominację w kosmosie. Pentagon szuka nowej broni

Ilustracja: Departament Obrony USA via Wikimedia Commons
Ilustracja: Departament Obrony USA via Wikimedia Commons

Departament Obrony USA poszukuje nowych rozwiązań, które zapewnią utrzymanie przewagi militarnej w domenie kosmicznej. Z tego względu Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA) wydała oświadczenie określające, w jaki sposób chce, aby prywatne firmy przedstawiały swoje pomysły, które zapewnią militarną hegemonię Stanów Zjednoczonych w kosmosie.

Reklama

Podobnie jak Rosja i Chiny, Stany Zjednoczone inwestują coraz więcej w militaryzację w przestrzeni kosmicznej. W ostatnich latach możemy zauważyć znaczący postęp w tym zakresie, gdyż m. in. wojna na Ukrainie pokazała, że rozwój zdolności na orbicie ma kluczowy wpływ na losy wojny. Najlepszym tego przykładem są Stany Zjednoczone, które znacząco rozwinęły swoją infrastrukturę w przestrzeni okołoziemskiej i realizują kolejne projekty, które mają zapewnić niezachwiane bezpieczeństwo kraju oraz absolutną dominację w domenie kosmicznej, dlatego Departament Obrony USA poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą to zapewnić.

Reklama

W ostatnich dniach Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA) wydała specjalne oświadczenie określające, w jaki sposób chce, aby prywatne firmy przedstawiały swoje pomysły, które utrzymają militarną hegemonię Stanów Zjednoczonych w kosmosie. Jest to efekt stale rosnącego zagrożenia przede wszystkim ze strony Chińskiej Republiki Ludowej. Chodzi przede wszystkim o "uzbrojenie", które ochroni amerykańskie satelity przed uszkodzeniem lub zakłóceniem przez systemy przeciwnika. DARPA zwraca także uwagę także na to, żeby rozwiązania były zdolne do wykonywania działań ofensywnych.

Czytaj też

DARPA nie mówi wprost, jakiego rodzaju broni kosmicznej poszukuje, natomiast powołuje się na dokument amerykańskich sił kosmicznych (U.S Space Force) o nazwie "Space Doctrine Note: Operations", w którym możemy przeczytać, że można osiągnąć przewagę w przestrzeni kosmicznej zarówno poprzez operacje defensywne, jak i ofensywne, dlatego poszukiwane rozwiązania obejmują szeroki zakres koncepcji. Mogą być to m.in. pociski rakietowe, zaprojektowane specjalnie pod niszczenie satelitów, lasery służące do oślepiania optyki satelitów przeciwnika, systemy do zagłuszania częstotliwości radiowych, a nawet urządzenia zdolne do atakowania opryskami chemicznymi (z ang. "chemical sprayers").

Reklama
Autor. US Defense Intelligence Agency

Warto zaznaczyć, że ogłoszenie dotyczące pomysłów na "przełomowe opcje ochrony i obrony systemów kosmicznych" jest częścią inicjatywy sponsorowanej przez DARPA o nazwie Bringing Classified Innovation to Defense and Government Systems (BRIDGES), która ma na celu połączenie innowacji pochodzących od małych firm, które tradycyjnie nie współpracują z rządem Stanów Zjednoczonych, z tajnymi działaniami badawczo-rozwojowymi Departamentu Obrony (DoD).

Czytaj też

Podkreśla się w tym kontekście, że większość istniejących programów związanych z technologiami mającymi zapewnić przewagę w domenie kosmicznej nie obejmuje najnowszych innowacji z dynamicznie rozwijającego się komercyjnego przemysłu, co w dużym stopniu utrudnia Pentagonowi ich wykorzystanie. "Ogromne innowacje mają miejsce w komercyjnym przemyśle kosmicznym, ale długie terminy zamówień i stosunkowo niewielka liczba zatwierdzonych firm mogą ograniczyć przyjęcie tych nowych innowacji w obronnych i rządowych inicjatywach. Oznacza to, że potencjalnie rewolucyjne koncepcje kosmicznej technologii bezpieczeństwa narodowego pozostają niewykorzystane." - major Michael "Orbit" Nayak z agencji DARPA.

Kilka miesięcy temu szef NASA - Bill Nelson, zapytany o to, jakie cele militarne Chiny mogą realizować w przestrzeni kosmicznej, stwierdził, że wschodni rywale uczą się tam jak niszczyć obce satelity. Dodał on także, że na chiński rozwój zdecydowanie wpłynęła jawna kradzież zachodnich pomysłów oraz technologii. Nie ma wątpliwości, że Rosja I Chiny opracowują różne sposoby atakowania zachodnich systemów, dlatego władze będą dążyły do modernizacji własnych zdolności defensywnych oraz ofensywnych, tak by ustrzec się przed niebezpieczeństwami i zwiększyć swoją przewagę. W najbliższych latach będziemy świadkami jeszcze większego militaryzowania tej przestrzeni, ze względu na to, że odpowiednio wykorzystana tworzy przewagę nad drugą stroną.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!