Technologie wojskowe
Zapobiec wojnie w kosmosie. "Konflikt nie jest nieunikniony"
„Celem Stanów Zjednoczonych jest zapobieganie konfliktom w przestrzeni kosmicznej i w innych obszarach poprzez odstraszanie” - podkreśliła w jednym ze swoim ostatnich wystąpień zastępczyni sekretarza obrony USA Kathleen Hicks. Dodała także, że konflikt na orbicie okołoziemskiej nie jest nieunikniony i należy dać do zrozumienia konkurentom, że koszty agresji przewyższają wszelkie korzyści.
Obecna sytuacja geopolityczna, a w szczególności wojna na Ukrainie i Bliskim Wschodzie pokazują krytyczne znaczenie zdolności kosmicznych, dzięki którym można osiągnąć przewagę nad przeciwnikiem na polu walki. Władze światowych mocarstw zwracają uwagę na to, że rosnące możliwości konkurentów w tym zakresie stwarzają zagrożenie dla ich rodzimej infrastruktury na orbicie, dlatego rozwijają technologie o przeznaczeniu wojskowym.
W ostatnich dniach zastępczyni sekretarza obrony USA Kathleen Hicks, podczas swojego wystąpienia w Colorado Springs zaznaczyła, że Rosja i Chiny wdrażają nowe rozwiązania, które mogą zakłócać działanie GPS oraz innych amerykańskich systemów, starając się tym samym zdegradować wojskową przewagę kosmiczną Amerykanów i ich sojuszników.
”Chcę powiedzieć jasno: konflikt nie jest nieunikniony w kosmosie ani nigdzie indziej. A Stany Zjednoczone są zaangażowane w zapobieganie konfliktom poprzez odstraszanie, dając do zrozumienia naszym konkurentom, że koszty agresji znacznie przewyższają wszelkie możliwe korzyści” - powiedział Hicks.
Czytaj też
Przypomniała także, że Departament Obrony inwestuje obecnie w bardziej odporne i zarazem tańsze konstelacje satelitów wojskowych, co jest wynikiem dynamicznego rozwoju sektora prywatnego w USA. _”Amerykański komercyjny przemysł kosmiczny pozwolił Stanom Zjednoczonym znacznie wyprzedzić wzrost Chin w zakresie liczby startów orbitalnych i wynoszonych dzięki nim ładunków_w ciągu ostatnich pięciu lat” - dodała.
W tym okresie Chińska Republika Ludowa poczyniła niemałe postępy w swoich zdolnościach na orbicie. Państwo Środka podwoiło swoją liczbę rocznych startów kosmicznych i zarazem ponad trzykrotnie zwiększyło liczbę ładunków umieszczanych na orbicie okołoziemskiej. Jednak w porównaniu do USA jest to w dalszym ciągu niewystarczająco, aby wyprzedzić rywali z Zachodu.
”W 2023 r. Chiny wystrzeliły 240 ładunków na orbitę, podczas gdy Stany Zjednoczone wyniosły ponad 2500 ładunków […] Ponieważ Departament Obrony inwestuje coraz więcej w przestrzeń kosmiczną, cała przewaga Ameryki będzie tylko rosła” - podkreśliła Kathleen Hicks.
Czytaj też
Rosja i Chiny opracowują różne sposoby atakowania zachodnich systemów, argumentując te wysiłki potrzebą ochrony przez stale rosnącą siłą Zachodu. Z kolei władze USA oraz państwa sojusznicze będą dążyły do modernizacji własnych zdolności defensywnych oraz ofensywnych, tak by ustrzec się przed niebezpieczeństwami ze strony Pekinu i Moskwy i zwiększyć swoją przewagę, dlatego w najbliższych latach będziemy świadkami jeszcze większej militaryzacji kosmosu.
Przypomnijmy, że 14 grudnia 2023 r. Izba Reprezentantów przegłosowała coroczny plan wydatków obronnych Stanów Zjednoczonych opiewający na łącznie 883,7 mld USD. Dokument zakłada przeznaczenie 30 mld USD dla amerykańskich sił kosmicznych (USSF; U.S. Space Force). Są to wydatki, która majsprostać nadchodzącym wyzwaniom i tym samym zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa narodowego.
Źródło: Space Daily / Space24.pl
Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!