Reklama

KOSMONAUTYKA

Dolny stopień Falcona 9 bezpiecznie wylądował po wyniesieniu satelity EO dla Argentyny [WIDEO]

Fot. Elon Musk/SpaceX
Fot. Elon Musk/SpaceX

Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę okołoziemską argentyńskiego satelitę SAOCOM 1A i bezpiecznie wylądowała w bazie Sił Powietrznych USA w mieście Vandenberg w stanie Kalifornia - poinformowała w poniedziałek 8 października agencja Associated Press.

Podstawowym zadaniem Falcona 9 było wyniesienie na orbitę satelity obserwacyjnego, jednak zarządzana przez Elona Muska spółka SpaceX chciała również rozwinąć możliwości sprowadzania maszyny z powrotem na Ziemię. Rakieta w niedzielę o 19:21 czasu lokalnego wystartowała z oddalonej od Los Angeles o około 209 km bazy w Vandenberg. Po 8 minutach rakieta nośna Falcona 9 wylądowała w bazie Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, natomiast drugi człon maszyny po około 12 minutach wyniósł na orbitę pierwszego z dwóch argentyńskich satelitów - podała agencja Bloomberga.

Była to 17 w tym roku misja obsługiwana przez SpaceX - pierwsza na zachodnim wybrzeżu USA zakończona lądowaniem na stałym gruncie. Firma Elona Muska już kilkukrotnie odzyskiwała rakiety nośne zarówno podczas lądowań na Florydzie, jak i na specjalnych platformach na morzu. Według Bloomberga seria sukcesów przyczyniła się do wzrostu wartości SpaceX do około 28 mld dolarów, co czyni tę firmę trzecim najwyżej wycenianym amerykańskim start-upem korzystającym ze wsparcia kapitału venture (za Uberem i Airbnb).

SAOCOM 1A (Satelite Argentino de Observacion Con Microondas) został wykonany na zlecenie argentyńskiej agencji kosmicznej CNAE (Comision Nacional de Actividades Espaciales). Jest wyposażony w SAR (radar z syntetyczną aperturą) - narzędzie o wysokiej rozróżnialności służące do wykonywania obrazów nieruchomych obiektów, np. powierzchni Ziemi. Jak podała AP, SAOCOM 1A waży trzy tony i stanie się częścią układu satelitów włoskiej agencji kosmicznej ASI (Agenzia Spaziale Italiana). Przez pięć lat będzie wykonywać zdjęcia naszej planety w różnych warunkach pogodowych. Fotografie mają wspomóc służby ratownicze w działaniach łagodzących skutki klęsk żywiołowych.

SpaceX stara się obniżyć koszty startów w przestrzeń kosmiczną poprzez wielokrotne wykorzystywanie tych samych rakiet i ograniczenie ich wpadania do oceanów. Rakieta nośna Falcona 9, która wyniosła argentyńskiego satelitę, wcześniej była częścią misji Iridium-7, w ramach której 25 lipca wystartowała z zachodniego wybrzeża i wylądowała na platformie na Oceanie Spokojnym.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!