Reklama

Strona główna

Drugi lot testowy Starshipa za kilka dni? "Trwają przygotowania"

Autor. SpaceX

Już za kilka dni powinniśmy zobaczyć po raz drugi w historii, testowy lot systemu nośnego Starship/Super Heavy. Mimo, że firma SpaceX w dalszym ciągu oczekuje na zgodę do startu od Federalnej Agencji Lotnictwa (FAA) to jeden z ostatnich wpisów na mediach społecznościowych informuje, że próba zostanie wykonana dnia 17 listopada br.

Reklama

Pierwszy lot testowy zintegrowanego systemu nośnego Starship/Super Heavy został przeprowadzony ponad pół roku temu. Od tego momentu firma SpaceX, należąca do Elona Muska, pracuje nad przeprowadzeniem drugiej próby, która miejmy nadzieję, zapisze się w kartach historii jako zakończona powodzeniem. Rakieta została ponownie zintegrowana na platformie startowej i oczekuje na pozwolenie agencji US Fish and Wildlife oraz FAA na start. Pomimo tego, SpaceX poinformowała o trwających pracach przygotowawczych w celu wykonania startu 17 listopada br.

Reklama
Reklama

Dodatkowo, na oficjalnej stronie SpaceX pojawiła się informacja, że transmisja na żywo z testowego lotu rozpocznie się 17 listopada około 30 minut przed startem. W tej sytuacji powodów może być kilka. Po pierwsza może to oznaczać ponowną chęć wywarcia presji na podmiotach rządowych. Z drugiej strony, dzięki zakulisowym źródłom SpaceX może być pewne, że sprawy regulacyjne zostaną do tego dnia zatwierdzone.

Firma Elona Muska dodała w komunikacie, że harmonogram jest dynamiczny i może ulec zmianie, dlatego zachęca do śledzenia bieżących informacji. Na ten moment szacuje się, że odpalenie 33 silników Raptor w dolnym segmencie powinno dojść do skutku w okolicach godziny 16 czasu polskiego.

Podczas Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Baku Elon Musk wskazał, że firma nie nastawia się za bardzo na pełny sukces drugiej próby i oszacował, że szanse na powodzenie to 50%. „Nie chcę stawiać zbyt wysokich oczekiwań” - powiedział dyrektor generalny SpaceX. Przypomnijmy, że historyczny, pierwszy start opisywanej rakiety, który odbył się 20 kwietnia br., zakończył się „połowicznym sukcesem”, gdyż kilka minut po starcie została zdalnie zdetonowana, natomiast sama próba przyniosła ogromną ilość cennych informacji, które mają pozwolić firmie stworzyć kolejny niezawodny system nośny.

Czytaj też

Drugi lot ma być podobny do tego z kwietnia, gdyż planuje się, że po oddzieleniu się od dolnego stopnia (Booster 9) drugi segment rakiety (Ship 25) ma kontynuować swój lot i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Starship nie okrąży Ziemi, tylko wejdzie ponownie w ziemską atmosferę i powróci na naszą planetę, aby wylądować na wodach Pacyfiku, u wybrzeży Hawajów. Jak wskazał sam Elon Musk, najbardziej ryzykownym elementem lotu będzie separacja stopni. SpaceX zamierza zastosować metodę ”hot-staging”, która polega na uruchomieniu silników w górnym stopniu, gdy nadal będzie on przymocowany do boostera Super Heavy.

Autor. SpaceX

SpaceX zaznacza, że Starship będzie systemem nowej generacji, w pełni wielokrotnego użytku, który umożliwi transport zarówno załogi, jak i ładunków na Księżyc (program Artamis) oraz Marsa. Przypomnijmy, że w okolicach 2026 r. Starship ma zostać wykorzystany do misji Artemis III, zabierając astronautów na powierzchnię Srebrnego Globu po raz pierwszy od 1973 r. W późniejszym czasie ma także zabrać pierwszych ludzi na Marsa, pomóc w utworzeniu tam samowystarczalnej kolonii i tym samym pozwolić na uczynieniem ludzkości gatunkiem multiplanetarnym.

Czytaj też

Warto przypomnieć, żeStarship mógłby zostać wykorzystany także do dostarczania militarnych ładunków w przestrzeń kosmiczną oraz innych misji wspierających amerykańskie wojsko zapewniając infrastrukturę na orbicie dla logistyki czy tankowania, a także do suborbitalnego transportu ładunków pomiędzy dwoma punktami na Ziemi, czyli tzw. „przerzut cargo” (projekRocket Cargo). Najbliższy lot zapowiada się zatem niezwykle interesująco, gdyż wytyczy kolejne etapy rozwojowe rakiety o znacznie lepszych możliwościach, niż dobrze nam znany Saturn V.

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!