Reklama

KOSMONAUTYKA

Małe satelity dla amerykańskich agencji rządowych. Spaceflight na liście kontraktorów

Fot. NASA
Fot. NASA

Spółka Spaceflight Inc., która oferuje wynoszenie na orbitę małych satelitów została dodana przez General Services Administration (GSA) na listę kontraktorów, od których amerykańskie agencje rządowe mogą kupować usługi po stałej cenie bez przetargów. Nie wiadomo jednak, które agencje mogą być zainteresowane ofertą Spaceflight ponieważ zarówno NASA, jak i Departament Obrony polegają na własnych systemach nośnych. 

Spółka Spaceflight Inc., która oferuje wynoszenie na orbitę małych satelitów została dodana przez U.S. General Services Administration (GSA) na listę kontraktorów, od których wszystkie amerykańskie agencje rządowe mogą kupować usługi po stałej cenie bez przetargów. Firma zaoferowała amerykańskiemu rządowi szereg opcji: od wyniesienia w kosmos małego satelity o wadze 5 kg. w cenie do 280 tys. USD po dostarczenie na orbitę 300 kg sprzętu za 7,7 mln USD. 

Jak zauważa serwis Space News nie jest jednak pewne, które agencje są zainteresowane tą usługą ponieważ dwaj główni rządowi operatorzy tego typu sprzętu czyli NASA i Departament Obrony polegają, także przy wynoszeniu małych satelitów na własnych systemach nośnych.  Jednym z przykładów jest zaplanowana na 2018 rok misja podczas której rakieta nośna Space Launch System (SLS) Block 1 oprócz statku kosmicznego Orion  wyniesie także 13 CubeSatów dla NASA. 

Czytaj więcej: NASA buduje flotę miniaturowych satelitów 

Spaceflight nie wystrzeliwywuje bezpośrednio satelitów na orbitę. Firma pośredniczy jedynie w wyszukiwaniu miejsca na rakietach nośnych innych firm, zwykle w roli kolejnego ładunku. Spaceflight kupił także jeden start rakiety nośnej SpaceX Falcon 9, która zabierze na pokład ponad 20 niewielkich satelitów. 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama