Reklama

Lądowanie na Księżycu. Japonia podejmuje kolejną próbę

ispace, Resilience, lądowanie na Księżycu, Księżyc, Japonia
Wizualizacja lądownika Resilience na Księżycu.
Autor. ispace

Już jutro japoński lądownik Resilience spróbuje bezpiecznie osiąść na powierzchni Księżyca. Wydarzenie będzie można śledzić online.

Kraj Kwitnącej Wiśni może drugi raz w swojej historii wylądować bezzałogową sondą na powierzchni Srebrnego Globu. Tym razem będzie to możliwe dzięki prywatnej firmie ispace, której lądownik o nazwie Resilience znajduje się już w pobliżu naturalnego satelity Ziemi. Jego lądowanie zaplanowano na 5 czerwca br. o godz. 21:24 czasu polskiego.

Z informacji przekazanych przez ispace wynika, że Resilience wykonał już wszystkie zaplanowane manewry orbitalne podczas okrążania Księżyca i jest obecnie przygotowywany do próby lądowania. Ma on osiąść w pobliżu Mare Frigoris (łac. Morze Zimna). Jest to równina znajdująca się na północnej półkuli Srebrnego Globu. Po udanym lądowaniu Resilience wypuści mały łazik o nazwie Tenacious, który pobierze próbkę księżycowego regolitu.

Resilience to drugi lądownik księżycowy od ispace. Jego misja jest kontynuacja poprzedniej, która zakończyła się niepowodzeniem w 2023 r. Wtedy to Hakuto-R rozbił się o powierzchnię Srebrnego Globu. Przyczyną był błąd w oprogramowaniu, na podstawie którego komputer zignorował informację o wysokości 5 km od powierzchni Księżyca. Lądownik uderzył o powierzchnię z prędkością około 100 m/s.

Reklama

„Wykorzystaliśmy doświadczenie zdobyte w pierwszej misji i w trakcie obecnej podróży na Księżyc. Jesteśmy pewni, że nasze przygotowania zakończą się sukcesem lądowania na Księżycu” – podkreślił Takeshi Hakamada, założyciel i dyrektor generalny Ispace. Hakamada zwrócił również uwagę na to, że nowy lądownik jest mniejszy i lżejszy, a jego oprogramowanie zostało przerobione tak, aby lepiej radzić sobie z nieoczekiwanymi anomaliami.

YouTube cover video

Jeśli tym razem wszystko przebiegnie zgodnie z planem Resilience stanie się drugim lądownikiem z Japonii, któremu udało się bezpiecznie osiąść na naturalnym satelicie Ziemi. Pierwszym z nich był SLIM, czyli niewielki lądownik Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA), któremu udało się tego dokonać w ubiegłym roku.

Reklama

Resilience został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną w połowie stycznia 2025 r. przy pomocy rakiety Falcon 9 od SpaceX. W owiewce rakiety znalazł się ponadto lądownik Blue Ghost od amerykańskiej Firefly Aerospace. Ten jednak zaliczył lądowanie na Księżycu znacznie wcześniej - 2 marca 2025 r.

Fazę lądowania Resilience na Srebrnym Globie będzie można śledzić online. Transmisja na żywo będzie dostępna na kanale firmy ispace na platformie YouTube. Link znajduje się TUTAJ.

Reklama

Komentarze

    Reklama