Sondy
Poważne problemy legendarnej sondy Voyager 1
NASA poinformowała o kolejnych problemach z sondą Voyager 1, w wyniku których urządzenie nie przesyła na Ziemię danych naukowych oraz systemowych, a jedynie niezrozumiały kod binarny. Inżynierowie amerykańskiej agencji kosmicznej pracują obecnie nad rozwiązaniem problemu.
Sondy z serii Voyager, czyli Voyager 1 i 2, to jeden z flagowych projektów naukowych USA, który rozpoczął się w 1977 r., a jego pierwotnym celem była eksploracja Jowisza i Saturna. Jak twierdzi NASA, po dokonaniu szeregu odkryć — takich jak aktywne wulkany na Io (księżyc Jowisza) i zbadaniu pierścieni Saturna — misja została przedłużona. W ostatnim czasie amerykańska agencja kosmiczna poinformowała o problemach związanych z systemem danych lotniczych (Flight Data System; FDS).
NEWS🚨: NASA’s Voyager 1 is in serious trouble and sending data in 1s and 0s that are indecipherable pic.twitter.com/GYrZciYRVY
— Amazing Astronomy (@MAstronomers) December 14, 2023
Według informacji podanych przez NASA, sonda bez problemów odbiera sygnał nadawany z Ziemi, natomiast inaczej jest w przypadku przesyłu danych z powrotem. FDS odpowiada m. in. za zbieranie danych naukowych oraz dotyczących statusu Voyagera 1. „Dane mają postać jedynek i zer lub kodu binarnego. Różne kombinacje dwóch liczb stanowią podstawę całego języka komputerowego.” - czytamy w komunikacie. Problemem jest jednak powtarzalność pewnej sekwencji, która jest przesyłana przez odpowiedni do tego podsystem. Inżynierowie NASA pracują obecnie nad przywróceniem poprawnego działania urządzenia.
Czytaj też
Problem z nadawanym sygnałem miał miejsce również w 2022 r. Wówczas system kontroli ustawienia sondy, który utrzymuje antenę skierowaną w stronę Ziemi, zaczął wysyłać nieprawdziwe informacje o swoim stanie i podejmowanych działaniach, pomimo iż wykonywał czynności poprawnie. Pozostałe systemy sondy również wydawały się nieuszkodzone, gdyż nadal zbierała dane naukowe i przesyłała je na Ziemię.
Inżynierom udało się ustalić przyczynę i rozwiązać problem. Okazało się, że system kontroli zaczął wysyłać dane telemetryczne poprzez jeden z komputerów pokładowych, o którym wiadomo, że przestał działać poprawnie wiele lat temu. Gdy przyczyna została odkryta, inżynierowie wysłali komendę do wysyłania danych przez właściwy komputer.
Źródło: NASA / Space24.pl / PAP
Czytaj też
Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!