Robot-fotograf z Japonii wspiera astronautów na stacji kosmicznej

Autor. JAXA/Satoshi Furukawa
Japońska agencja kosmiczna JAXA oraz NASA podzieliły się zdjęciami z pracy małego robota-fotografa, który na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej monitoruje astronautów, uwieczniając efekty ich pracy.
Przypominający piłkę japoński Int-Ball2 został uwieczniony na zdjęciach w artykule opublikowanym na oficjalnej stronie japońskiej agencji kosmicznej JAXA w marcu 2025 r. Robot jest wykorzystywany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) do wykonywania precyzyjnych fotografii nagrywania jakościowych filmów. Czas astronautów zostaje tym samym zaoszczędzony, umożliwiając im skupienie się na badaniach naukowych.
Mały pomocnik na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Chociaż może wydawać się, że tego typu technologia nie będzie użyteczna, w rzeczywistości stanowi dużą pomoc dla astronautów oraz instytucji badawczych na Ziemi. Z informacji podanych przez JAXA wynika, że robot może posłużyć również jako demonstrator oprogramowania innych użytkowników poprzez uczynienie z Int-Ball2 technologii open-source.
Int-Ball2 jest zdalnie sterowany przez centrum kontroli misji na naszej planecie, ale jest również wyposażony w systemy ruchu, lokalizacji i mapowania, co pomaga w zachowaniu orientacji na stacji kosmicznej. Pozwala to również na autonomiczne dokowanie do stacji ładowania. Robot na co dzień znajduje się w japońskim module Kibo.
Int-Ball2 dotarł na Międzynarodową Stację Kosmiczną w czerwcu 2023 r. w ramach misji zaopatrzeniowej CRS-28, realizowanej przy pomocy kapsuły Dragon od SpaceX. Dołączył on tym samym do swojego starszego brata Int-Ball, który przebywa na stacji od 2017 r.

Autor. NASA/Jack Fischer
Roboty na ISS
Technologia, taka jak Int-Ball, jest często obecna na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Można powiedzieć, że placówka jest pełna nowych technologii, które tylko czekają na przetestowanie i służenie na rzecz rozwoju STEM, instytucji badawczych oraz przemysłu.

Autor. JAXA/NASA
Przykładowo w 2013 r. japoński statek kosmiczny HTV dostarczył na stację kosmiczną 34-centymetrowego robota Kirobo, który był efektem współpracy JAXA, instytucji naukowych oraz koncernu Toyota. We wrześniu 2013 r. Kirobo wypowiedział swoje pierwsze słowa w przestrzeni kosmicznej.
21 sierpnia 2013 roku robot wykonał mały krok w stronę lepszej przyszłości dla wszystkich.
Japoński robot Kirobo podczas pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Innym przykładem jest system Astrobee opracowany przez NASA, który składa się z trzech robotów w kształcie sześcianu - Honey, Queen, i Bumble - pomagających astronautom w codziennych obowiązkach. Do zadań można zaliczyć pomoc w wykonywaniu eksperymentów, testowanie czujników, fotografowanie efektów pracy astronautów.