Reklama

Sondy

Sukces Japonii. Lądownik SLIM odzyskał zasilanie

Autor. JAXA

Japoński lądownik księżycowy SLIM odzyskał zasilanie - poinformowała japońska agencja kosmiczna JAXA na platformie X (dawniej Twitter). Kontrolerzy misji nawiązali łączność z sondą, która wznowiła badania naukowe na naturalnym satelicie Ziemi.

W niedzielę, 28 stycznia br. na platformie X (dawniej Twitter), japońska agencja kosmiczna JAXA poinformowała o odzyskaniu zasilania przez księżycowy lądownik SLIM (Smart Lander for Investigating Moon), który tym samym wznowił prowadzenie badań na naturalnym satelicie Ziemi, w tym analizę składu księżycowych skał, zawierających oliwiny. Kontrolerom misji udało się również nawiązać łączność z lądownikiem.

Według Reuters, odzyskanie zasilania było możliwe dzięki zmianie kierunki padania promieni słonecznych. Przypomnijmy, że po wylądowaniu wykryto problem ze złym położeniem sondy, przez które matryce nie były w stanie pobierać wystarczającej ilości energii. SLIM był wówczas zasilany przez baterię wewnętrzną.

Czytaj też

SLIM wylądował na powierzchni Księżyca 19 stycznia br. Było to historyczne wydarzenie, dzięki któremu Japonia stała się już piątym krajem w historii, któremu udało się przyziemić na Księżycu rodzimą technologią. Niestety po zakończonej fazie lądowania zaczęły się problemy. Mimo, że zdołano nawiązać łączność z sondą, wykryto, że panele słoneczne nie generują energii.

Reklama

SLIM znany także jako ”Moon Sniper”, o masie startowej 590 kg (210 kg w momencie przyziemienia), 2,4 m wysokości oraz 2,7 m szerokości został zaprojektowany z myślą o precyzyjnym lądowaniu na Księżycu, przy jednoczesnym zmniejszenia rozmiaru i wagi sprzętu używanego podczas tego typu misji. Miał być pierwszym lądownikiem, który byłby w stanie wylądować z wysoką precyzją, z dokładnością poniżej 100 metrów. Z oficjalnym danych wynika, że osiadł on około 50 m na wschód od pierwotnego miejsca docelowego!.

Czytaj też

Rozpoczęta jeszcze we wrześniu 2023 r. misja lądownika SLIM miała pomóc w uczynieniu trudniejszych obszarów do przyziemienia urządzeń eksploracyjnych bardziej dostępnymi. Co ciekawe, dane zebrane w jej trakcie zostaną również wykorzystane w programie NASA Artemis, który ma na celu wysłanie astronautów na powierzchnię Księżyca i zbudowanie tam stałej bazy. Reuters podaje, że nie wiemy obecnie, jak długo SLIM będzie pracował na Srebrnym Globie, natomiast szacuje się, że nie przetrwa nocy księżycowej, czyli 14 dni ziemskich

Źródło: Reuters / Space24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newsletterazaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama