Reklama

Sondy

Tak prezentuje się Księżyc. Zdjęcia wykonał japoński lądownik

Autor. JAXA

Misja lądownika SLIM dobiega końca. Japońska sonda zapadła w sen wraz z nadejściem ekstremalnie zimnej nocy księżycowej. Przed tym zdołała jeszcze przesłać na Ziemię zdjęcia z powierzchni Księżyca.

SLIM wylądował na powierzchni Księżyca 19 stycznia br. Było to historyczne wydarzenie, dzięki któremu Japonia stała się już piątym krajem w historii, któremu udało się przyziemić na Księżycu rodzimą technologią. Niestety po zakończonej fazie lądowania zaczęły się problemy. Mimo, że zdołano nawiązać łączność z sondą, wykryto, że panele słoneczne nie generują energii.

Reklama

Okazało się jednak, że misja nie została zaprzepaszczona. Japońska agencja kosmiczna JAXA poinformowała blisko 10 dni po lądowaniu, że SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) odzyskał zasilanie, co było możliwe dzięki zmianie kierunku padania promieni słonecznych.

Czytaj też

Od tego momentu SLIM kontynuowała prowadzenie badań naukowych na powierzchni Srebrnego Globu, aż do momentu zapadnięcia w sen w wyniku nadejścia ekstremalnie zimnej nocy księżycowej. Temperatura sięga wówczas nawet -130 stopni Celsjusza! Ostatnie dni zostały poświęcone skanowaniu otoczenia przy pomocy kamery MBC (Multi-Band Camera) w celu badania księżycowych skał, zawierających oliwiny.

Autor. JAXA, RITSUMEIKAN UNIVERSITY, THE UNIVERSITY OF AIZU
Autor. JAXA, RITSUMEIKAN UNIVERSITY, THE UNIVERSITY OF AIZU

Przypomnijmy, że to nie jedyne fotografie prosto z Księżyca wykonane w ramach japońskiej misji. Niedługo po wylądowaniu kontrolerzy lotu weszli w posiadanie fotografii, które wykonał łazik LEV-2, czyli jedna z dwóch minisond towarzyszących SLIM na Srebrny Glob. Jak widzimy na zdjęciu poniżej lądownik jest skierowany swoimi silnikami do góry.

Warto dodać, że istnieje cień szansy na wznowienie pracy lądownika, po zakończonej nocy księżycowej, trwającej około 14 dni ziemskich. Zależy to jednak od dostarczenia wystarczającej ilości energii słonecznej oraz reakcji podzespołów SLIMa na tak ciężkie warunki na naturalnym satelicie Ziemi.

Reklama

SLIM znany także jako ”Moon Sniper”, o masie startowej 590 kg (210 kg w momencie przyziemienia), 2,4 m wysokości oraz 2,7 m szerokości został zaprojektowany z myślą o precyzyjnym lądowaniu na Księżycu, przy jednoczesnym zmniejszenia rozmiaru i wagi sprzętu używanego podczas tego typu misji. Miał być pierwszym lądownikiem, który byłby w stanie wylądować z wysoką precyzją, z dokładnością poniżej 100 metrów. Z oficjalnym danych wynika, że osiadł on około 50 m na wschód od pierwotnego miejsca docelowego!

Czytaj też

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newsletterazaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!