Reklama

Statki Kosmiczne

Księżycowy lądownik dla NASA. Zaprezentowano prototyp

Jeff Bezos oraz Bill Nelson na tle lądownika Blue Moon Mark 1.
Jeff Bezos oraz Bill Nelson na tle lądownika Blue Moon Mark 1.
Autor. NASA

W ostatnich dniach amerykańska firma Blue Origin zaprezentowała pełnowymiarową makietę towarowej wersji lądownika księżycowego o nazwie Blue Moon. Technologia zostanie wykorzystana do opracowania załogowej wersji lądownika, która umożliwi lądowanie astronautów na powierzchni Srebrnego Globu w 2029 r.

Reklama

27 października br. firma Blue Origin zaprezentowała na swoich mediach społecznościowych makietę lądownika Blue Moon w wersji przeznaczonej do realizowania misji towarowych (Mark 1). Na opublikowanych fotografiach widzimy opisywaną technologię, znajdującą się obecnie w w zakładzie produkcyjnym silników rakietowych BE-4 w miasteczku Huntsville (Alabama), a także założyciela firmy - Jeffa Bezosa oraz szefa NASA - Billa Nelsona. Zaprezentowany lądownik będzie wynoszony za pomocą systemu nośnego New Glenn i według zapewnień Blue Origin, będzie w stanie dostarczyć na powierzchnię Srebrnego Globu do 3 t ładunku.

Reklama
Reklama

Pierwszym lotem Blue Moon Mark 1 będzie misja oznaczona przez firmę Bezosa jako „Pathfinder Mission” lub „MK1-SN001”. Będzie to oczywiście misja demonstracyjna, która polegać będzie przede wszystkim na sprawdzeniu wszystkich krytycznych systemów, w tym odpowiadających za napęd oraz lądowanie, a także przetestowaniu silnika BE-7. Demonstracja technologii ma także pomóc w opracowaniu wersji załogowej lądownika, na których bardzo liczy NASA, ze względu na jego udział w programie Artemis. Na ten moment nie wiemy jednak, kiedy zostanie przeprowadzona.

Czytaj też

Przypomnijmy, że amerykańska agencja kosmiczna wybrała nie tak dawno firmę Blue Origin do stworzenia jednego z dwóch lądowników księżycowych (HLS - Human Landing System) dla programu Artemis. W ramach kontraktu o wartości 3,4 mld USD opracowany zostanie pojazd zdolny do bezpiecznego transportu (do czterech astronautów) na powierzchnię Srebrnego Globu podczas misji Artemis V. Obecnego harmonogram przewiduje, że rozpocznie się ona w 2029 r. Oprócz tego, firma ma także dostarczyć okołoksiężycowy moduł transferowy.

Ilustracja artystyczna lądownika księżycowego o nazwie Blue Moon firmy Blue Origin.
Ilustracja artystyczna lądownika księżycowego o nazwie Blue Moon firmy Blue Origin.
Autor. Blue Origin

Projekt lądownika Blue Moon jest realizowany przez Blue Origin, natomiast nie jest to jedyne przedsiębiorstwo zaangażowane w jego powstanie, gdyż firma współpracuje przy tym z takimi podmiotami jak Boeing, Lockheed Martin, Draper, Astrobotic oraz Honeybee Robotics. Jeśli chodzi o sam lądownik to firma Blue Origin opisuje, że jest to poprawiona wersja wcześniejszych projektów. Pojazd będzie mieć 16 metrów wysokości oraz 16 ton masy (bez paliwa). Będzie napędzany przez cztery silniki rakietowe o nazwie BE-7, używające ciekłego wodoru i ciekłego tlenu jako paliwa.

Czytaj też

Warto także przypomnieć, że w kwietniu 2021 r. NASA wybrała SpaceX do budowy pierwszego załogowego lądownika w ramach programu Artemis. Na tej podstawie Ship, czyli wyższy człon rakiety Starship stanie się pierwszym załogowym pojazdem kosmicznym, który po 50 latach wyląduje na powierzchni Srebrnego Globu. Wtedy to propozycja firmy Jeffa Bezosa została odrzucona, z czym miliarder nie mógł się pogodzić pozywając NASA o dokonanie wyboru w sposób nieuczciwy, natomiast po kilku miesiącach pozew został wycofany, a NASA ogłosiła potrzebę dostarczenia drugiego pojazdu.

Oba statki będą dokować do orbitującej wokół Księżyca stacji kosmicznej Gateway oraz pomogą zwiększyć przepustowość w transporcie załogi jak i towarów oraz niezbędnych do pracy urządzeń. W ramach misji Artemis V, dwóch astronautów ma się udać na południowy biegun Księżyca i spędzić na jego powierzchni kilkanaście dni. Wcześniej jednak muszą pomyślnie zakończyć się wcześniejsze misje, a najbliższą z nich będzie Artemis II, która powinna odbyć się już w następnym roku

Źródło: Blue Origin, Space24.pl

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama