Reklama

Statki Kosmiczne

Polaris Dawn. Wystartowała historyczna misja SpaceX

Autor. SpaceX/Polaris Program

Przed momentem byliśmy świadkami rozpoczęcia misji Polaris Dawn. System nośny firmy SpaceX wyruszył w kierunku niskiej orbity okołoziemskiej (LEO) wraz z czwórką astronautów na pokładzie. Ich celem jest pierwszy w historii turystyczny spacer kosmiczny.

10 września br. o godz. 11:23 czasu polskiego byliśmy świadkami startu rakiety Falcon 9 z platformy startowej, znajdującej się w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy’ego (Floryda). System nośny firmy SpaceX z powodzeniem wyruszył w kierunku przestrzeni kosmicznej pomimo kilkutygodniowego opóźnienia. Na szczycie rakiety znajduje się kapsuła Crew Dragon Resilience wraz z czteroosobową załogą.

Start rakiety to pierwszy etap misji o nazwie Polaris Dawn, która zalicza się do jednego z historycznych przedsięwzięć realizowanych przez firmę Elona Muska. Podczas pięciodniowej podróży turystyczni astronauci będą mieli okazję wyjść poza pokład statku Dragon i odbyć ok. 20 minutowy, komercyjny spacer kosmiczny. Odbędzie się to trzeciego dnia misji, kiedy kapsuła znajdzie się w odległości 700 km od Ziemi (300 km wyżej niż orbitująca Międzynarodowa Stacja Kosmiczna).

Reklama

Na zewnątrz wyjdą tylko dwie osoby z czteroosobowego personelu - dowódca Jared Isaacman i pilot misji Scott Poteet, emerytowany podpułkownik Sił Powietrznych USA. Oprócz tego na pokładzie kapsuły znajdują się również starsze inżynierki firmy SpaceX - Sarah Gillis i Anna Menon. Członkowie załogi, którzy nie są na co dzień zawodowymi astronautami przeprowadzą na orbicie ponad 30 eksperymentów, w tym przetestują nowe skafandry od SpaceX - EVA.

Autor. SpaceX

Warto zaznaczyć, że misja Polaris Down ma również ustanowić nowy rekord wysokości dla kapsuły załogowej na orbicie okołoziemskiej osiągając 1400 km! Najwyższą do tej pory misję okołoziemską przeprowadzili astronauci NASA Richard Gordon i Charles Conrad z Gemini 11 w 1966 roku, osiągając wysokość 1369 km.

Reklama

Polaris Dawn to pierwsza z trzech planowanych misji w ramach programu Polaris, czyli projektu załogowych lotów kosmicznych finansowanego i organizowanego przez wspomnianego już miliardera i przedsiębiorcę Jareda Isaacmana. Nie chciał ujawnić, ile wydał, ale szacuje się, że było to ponad 100 milionów dolarów.

Potrzeba ogromnego wysiłku zespołowego, aby zrealizować misję taką jak Polaris Dawn. Razem robimy niesamowite postępy dla naszej wspólnej przyszłości — zarówno w kosmosie, jak i tutaj na Ziemi” — napisał przed startem Isaacman na swoim mediach społecznościowych.

Obecna misja skupia się na badaniach związanych z wpływem lotów kosmicznych i promieniowania kosmicznego na organizm człowieka. Jeśli kiedyś dotrzemy na Marsa, chcielibyśmy móc wrócić i być wystarczająco zdrowi, aby opowiedzieć o tym ludziom - opisał Isaacman.

Reklama

Druga z misji programu Polaris misja zakładała natomiast podniesienie orbity i próbę modernizacji Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Całość opisywanego projektu zwieńczyłby załogowy lot Starshipa, natomiast do tego potrzeba jeszcze sporo czasu i pracy. System musi wpierw przejść certyfikacje poprzez testowe loty bezzałogowe, aby mieć pewność, że zapewni astronautom wymagany stopień bezpieczeństwa.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!