Reklama

Statki Kosmiczne

Przed nami misja Ax-3. Europejska załoga poleci na ISS

Dokowanie kapsuły Dragon
Dokowanie kapsuły Dragon
Autor. NASA

Po raz pierwszy w historii będziemy świadkami pierwszej, w pełni europejskiej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Chodzi o trzeci lot organizowany przez firmę Axiom Space. Udział w niej weźmie astronauta z Włoch, Turcji oraz Szwecji. Dowódcą misji będzie Michael López-Alegría, posiadający podwójne obywatelstwo - USA i Hiszpanii.

Reklama

Przed nami trzeci komercyjny lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) organizowany przez amerykańską firmę Axiom Space. Zgodnie z obecnym harmonogramem załoga misji Ax-3 wyruszy w kierunku orbitującego laboratorium na pokładzie kapsuły Dragon 18 stycznia br. Statek z astronautami na pokładzie zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną za pomocą systemu nośnego Falcon 9, który wystartuje z Kennedy Space Center na Florydzie.

Reklama
Reklama

Warto zaznaczyć, że będzie to pierwsza w historii misja na ISS, która składa się w pełni z europejskich obywateli, bowiem wezmą w niej udział Michael López-Alegría, czyli dowódca posiadający obywatelstwo USA i Hiszpanii; Walter Villadei z Włoch, pełniący funkcję pilota wyprawy; Marcus Wandt ze Szwecji jako specjalista misji oraz Alper Gezeravcı z Turcji, również specjalista Ax-3.

Dla doświadczonego dowódcy misji - Michaela López-Alegríi będzie to kolejny pobyt na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W swojej karierze uczestniczył m.in. w misji Ax-1 (Axiom Space), czyli pierwszym, prywatnym locie do ISS. Ponadto był członkiem załogi w misjach wahadłowców Columbia - STS-73; Discovery - STS-92; Endeavour - STS-113 oraz rosyjskiej rakiety nośnej w locie do ISS - Sojuz TMA-9.

Czytaj też

Z kolei Walter Villadei z Włoch jest pułkownikiem Włoskich Sił Powietrznych, który w 2023 r. był członkiem misji Galactic 01, czyli pierwszego, komercyjnego lotu suborbitalnego, zorganizowanego przez Virgin Galactic - firmę należącą do Richarda Bransona. Pierwszy raz w komosie będzie za to Marcus Wandt ze Szwecji, który jest byłym pilotem Szwedzkich Sił Powietrznych z około 20-letnim doświadczeniem. W listopadzie 2022 roku Wandt został wybrany na rezerwowego astronautę Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Załoga misji Ax-3
Załoga misji Ax-3
Autor. Axiom Space

Misja będzie historycznym wydarzeniem dla Turcji, gdyż Alper Gezeravcı zostanie pierwszym obywatelem z tego kraju, który odbędzie lot kosmiczny. Gezeravcı w swojej karierze służył jako pilot w Tureckich Siłach Powietrznych i posiada doświadczenie w lataniu na samolotach, tj. KC-135 Stratotanker lub F-16. Pełnił również funkcję pierwszego oficera i kapitana w Turkish Airlines. „Jako dzieci tego narodu, zawsze byliśmy zablokowani granicą nieba […] nasza podróż zaczyna się od tej chwili” - skomentował Alper Gezeravcı.

Czytaj też

Po dotarciu na stację astronauci spędzą na jej pokładzie dwa tygodnie, gdzie wykonają ponad 30 eksperymentów naukowych, a także wiele demonstracji technologicznych. Warto także przypomnieć, że po zakończeniu misji Ax-3 firma Axiom Space powinna ogłosić załogę kolejnej wyprawy, czyli Ax-4, w której udział weźmie Polak - dr Sławosz Uznański. Astronauta przygotowuje się do misji na ISS już od września 2023 r. w specjalnym ośrodku szkolenia.

Na ten moment lot planowany jest na jesień 2024 r. Podczas pobytu na ISS Polak będzie miał okazję do przetestowania technologii polskich firm i instytucji, na które Polska Agencja Kosmiczna ogłosiła nabór w ubiegłym roku.Jest to niewątpliwie ogromna szansa dla polskiego sektora kosmicznego, aby sprawdzić swoje rozwiązania w warunkach kosmicznych i przy tym bardziej pokazać światowemu sektorowi kosmicznemu.

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!