Reklama

Statki Kosmiczne

SpaceX wysłało kolejną partię zaopatrzenia na stację kosmiczną

Autor. SpaceX via X (dawniej Twitter)

Amerykańska firma SpaceX po raz kolejny wystrzeliła kapsułę Dragon, w ramach misji zaopatrzeniowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Według dostępnych informacji, statek kosmiczny ma na swoim pokładzie blisko 3 t ładunku, a dokowanie do placówki orbitalnej zaplanowano na sobotę, 11 listopada br.

Reklama

W piątek, 10 listopada o godzinie 2:28 czasu polskiego z Kennedy Space Center system nośny Falcon 9 wyniósł kapsułę Dragon, której zadaniem jest dostarczenie zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Misja określona jako CRS-29 obejmuje 2950 kg ładunku, w tym żywność, narzędzia lub eksperymenty badawcze. Dokowanie statku kosmicznego należącego do SpaceX zaplanowano na sobotę, 11 listopada o godzinie 11:20 czasu polskiego.

Reklama
Reklama

Według informacji podanych przez zagraniczne portale branżowe, pierwotnie start rakiety i kapsuły towarowej od firmy należącej do Elona Muska zaplanowano na niedzielę, 5 listopada br., natomiast w wyniku prac technicznych przed startem zarówno SpaceX, jak i NASA zdecydowały się na zmianę terminu lotu.

Czytaj też

Na pokładzie Dragon znajduje się szereg istotnych narzędzi. Amerykańskie źródła informują, że wśród transportowanych eksperymentów znajduje się ILLUMA-T, który ma za zadanie demonstrację komunikacji laserowej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej we współpracy z przekaźnikiem NASA o nazwie LCRD (Laser Communications Relay Demonstration), który znajduje się na satelicie STPSat-6 na orbicie geostacjonarnej. LCDR zostało zostało uruchomione w grudniu 2021 r. i miało na celu demonstrację komunikacji laserowej ze stacjami naziemnymi znajdującymi się na Ziemi.

Autor. NASA/Dave Ryan

Statek zaopatrzeniowy od SpaceX przewozi również eksperyment AWE (Atmospheric Waves Experiment), którego celem jest badanie fal grawitacyjnych w atmosferze Ziemi. Dodatkowo na ISS zostanie dostarczona torba z narzędziami. Przypomnijmy bowiem, że poprzedni egzemplarz został zgubiony przez astronautów podczas spaceru kosmicznego na początku listopada br.

Źródło: NASA / Spacenews.com / Space.com

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze