Reklama

Statki Kosmiczne

Starship wyniesie stację kosmiczną Starlab

Artystyczna wizja stacji kosmicznej Starlab na orbicie okołoziemskiej
Artystyczna wizja stacji kosmicznej Starlab na orbicie okołoziemskiej
Autor. Airbus

Spółka Starlab Space zajmująca się budową komercyjnej stacji kosmicznej Starlab poinformowała, że placówka badawcza zostanie wyniesiona przy pomocy Starshipa - największego systemu nośnego, który został stworzony przez człowieka. Operatorem rakiety jest amerykańska firma SpaceX należąca do Elona Muska.

Starlab Space to transatlantycka spółka stworzona przez amerykańską firmę Voyager Space oraz europejski koncern Airbus, w ramach której zostanie zbudowana komercyjna stacja kosmiczna Starlab. Według najnowszych informacji podanych przez strony zaangażowane w projekt, placówka badawcza zostanie wyniesiona na niską orbitę okołoziemską (LEO) przy pomocy systemu Starship/Super Heavy opracowywanego przez firmę Elona Muska - SpaceX.

Starlab ma zostać umieszczony na orbicie w ramach jednego startu. Obecnie nie znamy szczegółowych parametrów technicznych, natomiast oferta stacji kosmicznej została skierowana do międzynarodowych partnerów w celu zapewnienia stałego dostępu do badań w przestrzeni kosmicznej. Starlab, składający się z dwóch modułów (mieszkalno-laboratoryjny i serwisowy), będzie obejmował kilka laboratoriów, w tym do eksperymentów biologicznych i fizycznych, hodowli roślin, itp. Całość stacji to mniej więcej połowa objętości ISS, czyli około 450 m³. Pomieści ona czteroosobową załogę.

Czytaj też

Ogłoszenie Starshipa jako docelowy system nośny dla stacji Starlab skomentowali przedstawiciele firm. Dylan Taylor, prezes i dyrektor generalny Voyager Space stwierdził, że za decyzją stoi historia i niezawodność SpaceX. Tom Ochinero, starszy wiceprezes ds. biznesu komercyjnego w firmie Elona Muska wyraził swoje podekscytowanie i dumę z możliwości wspierania stałej obecności człowieka na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Reklama

Starlab cieszy się dużą popularnością wśród międzynarodowych podmiotów z sektora kosmicznego. W ostatnim czasie NASA ogłosiła przekazanie firmie Voyager Space 57,5 mln USD na budowę stacji w ramach programu amerykańskiej agencji kosmicznej - Commercial Low Earth Orbit Destinations (CLD).

W listopadzie 2023 r. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiła z kolei zawarcie porozumienia z z firmami Voyager Space oraz Airbus Defence and Space, w ramach którego strony rozpoczną negocjacje dotyczące użytkowania przez Europejczyków przyszłej stacji kosmicznej Starlab. Znalezienie alternatywy dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) jest bowiem niezbędne z uwagi na fakt, że kończy ona swoje funkcjonowanie w okolicach 2030 r.

Czytaj też

Prace rozwojowe nad Starshipem trwają już od dłuższego czasu, a pierwszy lot testowy miał miejsce w kwietniu 2023 r. i zakończył się nie do końca tak, jak zakładano. Po dokonaniu rewizji, a następnie wprowadzeniu poprawek i zmian do rakiety oraz platformy startowej, SpaceX przeprowadził drugi testowy lot tego kolosa, który okazał się dużo lepszą próbą. Więcej informacji o Starshipie dostępnych jest tutaj.

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newsletterazaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze