Reklama

Statki Kosmiczne

NASA: miliony dolarów na projekty stacji kosmicznych

Autor. Voyager Space

NASA ogłosiła wsparcie finansowe dla firm z amerykańskiego sektora kosmicznego, które pracują nad budową stacji kosmicznych. Według dostępnych informacji, beneficjentami są Blue Origin oraz Voyager Space, które koordynują projekty Orbital Reef oraz Starlab.

Reklama

W piątek, 5 stycznia 2024 r. NASA opublikowała komunikat dotyczący przekazania kolejnych funduszy dla Blue Origin oraz Voyager Space, czyli firm które opracowują stacje kosmiczne w ramach programu amerykańskiej agencji kosmicznej - Commercial Low Earth Orbit Destinations (CLD). Według dostępnych informacji pierwsza z wymienionych spółek otrzyma dodatkowe 42 mln USD na projekt placówki Orbital Reef, natomiast Voyager Space zostanie wsparty kwotą 57,5 mln USD na budowę stacji Starlab.

Reklama
Stacja Orbital Reef
Stacja Orbital Reef
Autor. Blue Origin
Reklama

Firmy podpisały kontrakt z NASA w 2021 r. W przypadku Blue Origin łączna kwota na budowę Orbital Reef wynosi obecnie 172 mln USD. Dzięki podwyżce firma należąca do Jeffa Bezosa będzie w stanie przeprowadzić dodatkowe przeglądy poszczególnych podsystemów i kontrole systemu podtrzymywania życia, w tym filtrację wody oraz monitorowanie atmosfery.

Pierwsze i zarazem główne elementy stacji Orbital Reef powinny zostać wyniesione na niską orbitę okołoziemską (LEO) w 2027 r. przy pomocy rakiety New Glenn. Rozpoczęcie świadczenia usług datowane jest na koniec dekady, czyli w tym samym okresie, w którym planuje się deorbitację Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Czytaj też

W przypadku Voyager Space, we współpracy z firmą Nanoracks, wartość kontraktu od NASA wzrosła do 217,5 mln USD. W ramach dodatkowych funduszy firma będzie w stanie m. in. poczynić postępy w rozwoju systemu dokowania dla statku kosmicznego Cygnus, opracowywanego przez Northrop Grumman. Przypomnijmy, że podmioty te nawiązały współpracę w październiku 2024 r., w ramach której zobowiązały się do opracowania tego typu technologii. Wstępne szacunki wskazują na wyniesienie Starlab w 2028 r. oraz rozpoczęcie działania komercyjnego w 2029 r.

Autor. Northrop Grumman

Budowa stacji kosmicznych jest obecnie niezbędna dla amerykańskiego programu kosmicznego. Obecnie NASA korzysta z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która zakończy jednak swoje działanie około 2030 r. W celu płynnego przejścia z jednej placówki na drugą, agencja wspiera poszczególne projekty.

Warto nadmienić, że w planach NASA znajduje się również korzystanie z planowanej w ramach amerykańskiego programu Artemis stacji orbitalnej Gateway. Placówka będzie znajdować się jednak na orbicie Księżyca i zostanie opracowana przez międzynarodowe podmioty zarówno z sektora prywatnego, jak i publicznego.

Źródło: NASA / Space24.pl

Czytaj też

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newsletterazaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!