Statki Kosmiczne
NASA: miliony dolarów na projekty stacji kosmicznych
NASA ogłosiła wsparcie finansowe dla firm z amerykańskiego sektora kosmicznego, które pracują nad budową stacji kosmicznych. Według dostępnych informacji, beneficjentami są Blue Origin oraz Voyager Space, które koordynują projekty Orbital Reef oraz Starlab.
W piątek, 5 stycznia 2024 r. NASA opublikowała komunikat dotyczący przekazania kolejnych funduszy dla Blue Origin oraz Voyager Space, czyli firm które opracowują stacje kosmiczne w ramach programu amerykańskiej agencji kosmicznej - Commercial Low Earth Orbit Destinations (CLD). Według dostępnych informacji pierwsza z wymienionych spółek otrzyma dodatkowe 42 mln USD na projekt placówki Orbital Reef, natomiast Voyager Space zostanie wsparty kwotą 57,5 mln USD na budowę stacji Starlab.
Firmy podpisały kontrakt z NASA w 2021 r. W przypadku Blue Origin łączna kwota na budowę Orbital Reef wynosi obecnie 172 mln USD. Dzięki podwyżce firma należąca do Jeffa Bezosa będzie w stanie przeprowadzić dodatkowe przeglądy poszczególnych podsystemów i kontrole systemu podtrzymywania życia, w tym filtrację wody oraz monitorowanie atmosfery.
Pierwsze i zarazem główne elementy stacji Orbital Reef powinny zostać wyniesione na niską orbitę okołoziemską (LEO) w 2027 r. przy pomocy rakiety New Glenn. Rozpoczęcie świadczenia usług datowane jest na koniec dekady, czyli w tym samym okresie, w którym planuje się deorbitację Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Czytaj też
W przypadku Voyager Space, we współpracy z firmą Nanoracks, wartość kontraktu od NASA wzrosła do 217,5 mln USD. W ramach dodatkowych funduszy firma będzie w stanie m. in. poczynić postępy w rozwoju systemu dokowania dla statku kosmicznego Cygnus, opracowywanego przez Northrop Grumman. Przypomnijmy, że podmioty te nawiązały współpracę w październiku 2024 r., w ramach której zobowiązały się do opracowania tego typu technologii. Wstępne szacunki wskazują na wyniesienie Starlab w 2028 r. oraz rozpoczęcie działania komercyjnego w 2029 r.
Budowa stacji kosmicznych jest obecnie niezbędna dla amerykańskiego programu kosmicznego. Obecnie NASA korzysta z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która zakończy jednak swoje działanie około 2030 r. W celu płynnego przejścia z jednej placówki na drugą, agencja wspiera poszczególne projekty.
Warto nadmienić, że w planach NASA znajduje się również korzystanie z planowanej w ramach amerykańskiego programu Artemis stacji orbitalnej Gateway. Placówka będzie znajdować się jednak na orbicie Księżyca i zostanie opracowana przez międzynarodowe podmioty zarówno z sektora prywatnego, jak i publicznego.
Źródło: NASA / Space24.pl
Czytaj też
Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!