Reklama

Statki Kosmiczne

Zaopatrzeniowa kapsuła od SpaceX dotarła do ISS

Fot. NASA [nasa.gov]
Fot. NASA [nasa.gov]

W ostatnich dniach SpaceX przeprowadziło udane wyniesienie zaopatrzeniowej kapsuły Dragon 2 (Cargo Dragon), która po kilkudziesięciu godzinach bezpiecznie dotarła do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wykorzystanym do misji systemem nośnym był oczywiście Falcon 9, a pomyślne wystrzelenie rakiety było już 17. misją przeprowadzoną przez SpaceX w obecnym roku.

Reklama

Amerykańska kapsuła Cargo Dragon wyruszyła w swoją misję na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) 14 marca w godzinach wieczornych czasu polskiego z ośrodka Kennedy Space Center na Florydzie. Do startu został wykorzystany system nośny Falcon 9, który kolejny raz pokazał swoją niezawodność w wynoszeniu ładunków na orbitę. Start przebiegł oczywiście bezproblemowo i po wyniesieniu pojazd rozpoczął swoją podróż w kierunki ISS, do której dotarł po ok. 35 godzinach od momentu startu, dokując do modułu Harmony, który jest częścią amerykańskiego segmentu orbitującej placówki.

Reklama
Reklama

W ramach misji o oznaczeniu CRS-27, kapsuła Dragon w wersji cargo dostarczyła prawie 2,9 t zaopatrzenia w postaci nowego sprzętu (w tym do spacerów kosmicznych) i materiałów do przeprowadzenia kilkudziesięciu eksperymentów naukowych przez załogę stacji oraz żywność. Wśród tej ostatniej znalazły się świeże owoce i kilka różnych rodzajów sera, o co wcześniej poprosiła załoga. Kapsuła pozostanie zadokowana do modułu Harmony przez najbliższy miesiąc, a następnie rozpocznie fazę powrotną, dostarczając na Ziemię wyniki eksperymentów przeprowadzonych przez załogę ISS o łącznej masie ponad 2,3 t. Wartym podkreślenia jest fakt, iż Cargo Dragon 2 jest obecnie jedynym statkiem kosmicznym obsługującym ISS, który może zwrócić na Ziemię znaczące ilości ładunku. Następnie zostanie wyremontowany i użyty podczas innej misji w przyszłości.

Czytaj też

Start statku w wersji Cargo Dragon 2 został przeprowadzony w ramach drugiego kontraktu między NASA i SpaceX dotyczącego zaopatrzenia stacji. CRS-27 był tym samym siódmym lotem dla SpaceX w ramach kontraktu NASA CRS Phase 2. Od października 2012 r. do marca 2023 r. firma Elona Muska przeprowadziła 27 startów statków towarowych Cargo Dragon na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Jeden z nich, dokładniej w 2015 r. zakończył się niepowodzeniem w wyniku rakiety nośnej Falcon 9, która w momencie osiągnięcia wysokości ok. 40 kilometrów nad Ziemią doznała awarii, która skutkowała eksplozją i utratą całego ładunku.

Wydarzenie miało miejsce kilka tygodni po udanym zadokowaniu innej kapsuły Dragon, która zabrała na ISS dwóch astronautów NASA Stephena Bowena i Woody'ego Hoburga, rosyjskiego kosmonautę Andrieja Fedajewa oraz Sultana Al-Neyadiego ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich w ramach misji Crew-6. Załoga ta ma zaliczyć sześciomiesięczny pobyt, wykonując w tym czasie szereg badań oraz eksperymentów. Crew-6 jest szóstą operacyjną misją załogową SpaceX wykonaną w ramach programu komercyjnych lotów załogowych NASA - Commercial Crew.

Czytaj też

Warto podkreślić, że pomyślne wystrzelenie rakiety w ramach opisywanej misji cargo o oznaczeniu CRS-27 było już 17. misją przeprowadzoną przez SpaceX w obecnym roku oraz już 210. lotem systemu nośnego Falcon 9 od początku jego użytkowania. Było to już także 178. udane odzyskanie jego dolnego segmentu, który tym razem powrócił na Ziemię, lądując na pływającej platformie o nazwie A Shortfall of Gravitas znajdującej się w tym momencie na Oceanie Atlantyckim.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!