Reklama

Systemy Nośne

Chiny: kolejny sukces rakiety napędzanej metanem

Autor. Landspace

Zhuque-2, pierwszy system nośny, napędzany mieszanką ciekłego metanu i ciekłego tlenu, który także jako pierwszy w historii osiągnął wysokość orbitalną, wyniósł na orbitę okołoziemską nowe satelity. Po udanej misji producent - Landspace zapowiedział projekt nowej rakiety o znacznie większych możliwościach.

Reklama

W nocy z 8 na 9 grudnia br. o godzinie 00:39 czasu polskiego z kosmodromu Jiuquan chiński system nośny Zhuque-2 wyniósł na niską orbitę okołoziemską nowe satelity Honghu, Honghu-2 i Tianyi-33. Według informacji podanych przez portal Spacenews.com, ostatnia z jednostek została opracowana przez komercyjną firmę z Chin, na którą zostały nałożone sankcje przez Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych.

Reklama
Reklama

Zhuque-2 to dwustopniowa rakieta, posiadająca 49,5 m wysokości, średnicę korpusu 3,35 m i masę startową 219 t. Rakieta jest w stanie wynieść ładunek o wadze 4 t na orbitę heliosynchroniczną lub 6 ton na niską orbitę okołoziemską. Ciekawym faktem jest tłumaczenie słowa Zhuque, które w mitologii chińskiej oznacza Szkarłatnego Ptaka, jednego z czterech Strażników Nieba.

Czytaj też

Przypomnijmy, że Zhuque-2 odbyła lot testowy w grudniu 2022 r., natomiast misja zakończyła się niepowodzeniem w wyniku problemów z silnikiem w drugim stopniu systemu nośnego. W lipcu br. z kolei chiński system nośny od Landspace wzniósł się wysokość orbitalną, co było historycznym osiągnięciem. Zhuque-2 to bowiem pierwsza rakiet napędzana mieszanką ciekłego metanu i ciekłego tlenu (methalox), która może pochwalić się osiągnięciem orbity. W listopadzie br. dokonał tego również Starship, natomiast misja realizowana przez SpaceX zakończyła się eksplozją zarówno dolnego, jak i górnego stopnia systemu.

Autor. LandSpace

Silniki Tianque, znajdujące się w chińskim systemie nośnym, rywalizują z jednostkami napędowymi methalox ze Stanów Zjednoczonych, tj. Raptory w systemie Starship od SpaceX, BE-4 w systemie New Glenn od firmy Blue Origin lub Aeon R w rakiecie Terran R od firmy Relativity Space. Rakiety te są zdecydowanie cięższe, większe, posiadają inne specyfikacje techniczne, a przy ich budowie wykorzystano różne materiały. Dodatkowo każda z nich nie jest jeszcze w pełni funkcjonalna. Pomimo tego jednak, to Chiny stały się pierwszym państwem, którego tego typu technologia osiągnęła orbitę. Sukces sektora kosmicznego tego państwa stanowi dużą motywację do dalszych prac rozwojowych.

Czytaj też

Jak informuje Spacenews.com, Landspace zapowiedziało opracowanie rakiety nowej generacji - Zhuque-3. Według danych podanych przez portal branżowy, dwustopniowy system będzie miał 4,5 m średnicy, całkowitą długość 76,6 m i masę startową około 660 t. W rakiecie znajdzie się dziewięć silników Tianque-12B, dzięki którym Landspace będzie mógł wynieść na LEO do 21 t ładunku. Pierwszy lot Zhuque-3 ma odbyć lot już w 2025 r.

Źródło: Spacenews.com / Reuters / Space24.pl

Czytaj też

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newsletterazaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama