Reklama

Obserwacja Ziemi

Widziane z orbity: eksplozja w chińskim centrum kosmicznym

Autor. NASA

W chińskim kosmodromie Jiuquan doszło do potężnych zniszczeń, które zostały prawdopodobnie spowodowane eksplozją silnika rakietowego podczas przeprowadzanych testów. Zniszczenia zostały zaobserwowane przez satelity obserwacyjne. Przesłane dane satelitarne są niemalże identyczne w porównaniu do tych z 2021 r., kiedy również doszło do wybuchu w chińskim centrum kosmicznym.

Reklama

W ostatnich dniach na platformie X (dawniej Twitter) profil Harry Stranger, entuzjasta kosmosu i analityk danych, zamieścił zdjęcia satelitarne ukazujące chiński kosmodrom Jiuquan, w którym w listopadzie br. doszło do wybuchu, powodującego potężne zniszczenia. Na moment pisania artykułu nie wiemy dokładnie, co było powodem, natomiast ślady zniszczeń wskazują na test silnika rakietowego.

Reklama
Reklama

Warto podkreślić, że to nie pierwsza tego typu sytuacja, w której infrastruktura w Centrum Startowym Satelitów Jiuquan została poważnie uszkodzona. Dane satelitarne z listopada br. są niemalże identyczne w porównaniu do tych, które zostały przesłane w 2021 r.

Jak wskazuje portal Spacenews.com, również powołujący się na dane zamieszczone na profilu w serwisie X, wypadek miał miejsce około 16 km od głównych platform startowych w centrum kosmicznym. Wówczas nie było do końca jasne, co mogło być powodem wybuchu, natomiast konstrukcje w obiekcie były przeznaczone prawdopodobnie do testów silników rakietowych.

Czytaj też

Zarówno w przypadku zdarzenia z 2021 r., jak i obecnie dane satelitarne ukazują zniekształcony fragment terytorium, przypominający kształtem płomień uwalniający się z dyszy silnika rakietowego. Centrum startowe Jiuquan wykorzystywane jest m. in. do wystrzeliwania z platform mobilnych rakiet na paliwo stałe Kuaizhou-1A i Kuaizhou-11. Część analityków stwierdza zatem, że testy mogły obejmować silniki właśnie tych systemów.

Zdjęcia otrzymywane dzięki satelitom obserwacyjnym są niezwykle ważnymi danymi, które są wykorzystywane przez analityków nie tylko w czasie pokoju, tj. w opisanym przypadku zniszczeń w chińskim kosmodromie, ale również podczas konfliktu zbrojnego. Przypomnijmy bowiem, że na łamach naszego portalu wielokrotnie opisywaliśmy zdarzenia z trwającej wojny w Ukrainie lub konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Czytaj też

Wywiad satelitarny dostarcza cennych danych w postaci zobrazowań oraz ułatwia komunikacje czy też nawigację. Zdjęcia wysokiej rozdzielczości od satelitów różnych firm oraz państw są integralną częścią mapowania, planowania i wsparcia operacyjnego, pomagając dzięki temu użytkownikom końcowym podejmować szybsze i lepsze decyzje oraz oszczędzać życie ludzkie, zasoby i czas.

Źródło: Spacenews.com / platforma X / Space24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newsletterazaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!