Reklama

Indie straciły satelitę radarowego. Był potrzebny wojsku

Moment startu rakiety PSLV w wersji XL z satelitą radarowym EOS-09.
Moment startu rakiety PSLV w wersji XL z satelitą radarowym EOS-09.
Autor. ISRO

Indie przeprowadziły drugi start orbitalny w 2025 r. Celem było wyniesienie nowego satelity radarowego o przeznaczeniu wojskowym. Misja zakończyła się niepowodzeniem i tym samym utratą cennego ładunku.

17 maja br. Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) przeprowadziła start systemu nośnego Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV) w wersji XL. Rakieta z powodzeniem wystartowała z centrum kosmicznego Satish Dhawan. Na jej pokładzie znajdował się satelita radarowej obserwacji Ziemi o oznaczeniu EOS-09. Początkowo wszystko zdawało się przebiegać zgodnie z planem. Problemy pojawiły się około sześć minut po starcie.

Reklama

Bolesna strata

W pewnym momencie wznoszenia telemetria zaczęła wykazywać, że prędkość systemu zwalnia. Było to spowodowane awarią trzeciego stopnia rakiety, która uniemożliwiła umieszczenie satelity na wyznaczonej wysokości. Przyczyną był nagły spadek ciśnienia w silniku tego segmentu. Pomimo udanej separacji stopni i uruchomieniu silnika czwartego stopnia, misja nie przebiegała już zgodnie z planem i zakończyła się porażką.

Oznaczało to także stratę cennego ładunku, który był niezbędny do realizowanych działań wojskowych. Przypomnijmy, że w ostatnich tygodniach doszło do eskalacji konfliktu między Indiami i Pakistanem, w wyniku czego doszło do starć między wojskami obu krajów. Pomimo ogłoszonego zawieszenia broni, strony wykorzystują ten czas, aby wzmocnić swoje zdolności operacyjne w obawie przed kolejną eskalacją konfliktu.

Indie od pewnego czasu planowały zwiększyć zdolności rozpoznania satelitarnego. Pomóc w tym miała jednostka EOS-09, która została wyposażona w radar z syntetyczną aperturą (SAR) pracującym w paśmie C. Warto w tym momencie zauważyć, że satelity wyposażone w takie instrumenty mogą prowadzić swoje obserwacje zarówno w dzień, jak i w nocy, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Reklama

Satelity radarowe zyskały na znaczeniu przez trwającą wciąż wojnę na Ukrainie. Swoją użyteczność potwierdziły przede wszystkim jednostki należące do polsko-fińskiej firmy ICEYE. Warto zauważyć, że dostarczane przez nie dane są cennym wsparciem nie tylko w trakcie konfliktu, ale też w czasie pokoju, szczególnie w przypadku katastrof naturalnych np. powodzi.

Rakieta PSLV

Dla rakiety PSLV w wersji XL była to dopiero druga nieudana misja. Pierwsza awaria tego systemu wystąpiła w 2017 r. W wyniku tej misji stracono satelitę nawigacyjnego IRNSS-1H. W tym przypadku problem dotyczył owiewek, które w wyniku awarii nie otworzyły się i satelita pozostał w ładowni. Wcześniejsze awarie PSLV miały miejsce podczas pierwszych lotów rakiety jeszcze w latach 90.

Warto zauważyć, że PSLV-XL to ulepszona wersja Polar Satellite Launch Vehicle w standardowej konfiguracji. Jej wysokość to około 44 metrów (składa się z czterech stopni). System jest w stanie wynosić do 3250 kg na niską orbitę okołoziemską (LEO). Rakieta była wykorzystywana do kilku historycznych misji Indii, w tym startu wystrzelenia księżycowej sondy Chandrayaan-1 w 2008 r.

Reklama

Rakieta była przez lata uznawana jako niezawodna. „Jestem świadomy ogromnych wyzwań, z którymi musieliśmy się zmierzyć podczas opracowywania silnika stałego trzeciego stopnia […] To rzeczywiście niezwykłe, aby takie anomalie pojawiały się ponownie na tym etapie. Niemniej jednak mam całkowitą pewność, że zespół szybko i skutecznie zidentyfikuje przyczynę źródłową.” - skomentował S. Somanath, były prezes Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych.

Dodał on także, że jego zdaniem ”porażka nigdy nie jest porażką, ale raczej surowym nauczycielem”. Start rakiety PSLV-XL z satelitą EOS-09 był dopiero drugim lotem orbitalnym w tym roku dla Indii.

Reklama

Komentarze (1)

  1. PszemcioPL

    Znowu ktoś zapomniał dokręcić jakąś śrubkę? xD

Reklama