Reklama

Systemy Nośne

Korea Płd: rakieta Nuri umieściła w kosmosie nowe satelity

Autor. Korean Aerospace Research Institute

W czwartek (25 maja br.) południowokoreańska rakieta KSLV-2, lub inaczej nazywana Nuri, wyniosła na docelową orbitę osiem ładunków użytecznych, wśród których najważniejszym był satelita z radarem z syntetyczną aperturą (SAR) o nazwie NEXTSat-2. Warto podkreślić, że była to pierwsza misja Koreańskiego Instytutu Badań Kosmicznych (KARI) w 2023 r. oraz trzeci lot orbitalny omawianego systemu nośnego w historii jej użytkowania.

Reklama

W czwartek, 25 maja br. o godzinie 11:24 czasu polskiego południowokoreańska rakieta KSLV-2, lub inaczej nazywana Nuri wystartowała z Centrum Kosmicznego Naro, wynosząc na orbitę synchroniczną ze Słońcem osiem ładunków użytecznych w postaci różnego rodzaju satelitów. Najważniejszym urządzeniem w misji był satelita z radarem z syntetyczną aperturą (SAR) o nazwie NEXTSat-2, opracowany przez Centrum Badań Technologii. Pozostałymi jednostkami wyniesionymi przez wspomniany system nośny były satelity typu CubeSat. Czwartkowa misja była pierwszą przeprowadzoną przez Koreański Instytut Badań Kosmicznych (KARI) w 2023 r. Dla Nuri był to z kolei trzeci lot orbitalny w historii.

Reklama
Reklama

Misja miała na celu wyniesienie satelitów, wśród których głównym ładunkiem użytecznym był wspomniany satelita NEXTSat-2 (o masie 180 kg) demonstrujący technologię SAR i działający w paśmie X. Urządzenie zostało opracowane przez KAIST (Korea Advanced Institute of Science and Technology), a jego zadaniem, oprócz generowania obrazów Ziemi, jest również obserwacja i badanie promieniowania kosmicznego pochodzącego zarówno ze Słońca, jak i spoza Układu Słonecznego. Zgodnie z informacjami podanymi przez KARI, operacyjność satelity szacowana jest na dwa lata, a wyniki zademonstrowania użytej technologii mają być wykorzystane w kolejnych krajowych misjach.

Czytaj też

Poza wyżej wymienionym ładunkiem użytecznym, rakieta Nuri zabrała na swoim pokładzie siedem małych CubeSatów (6U), z których cztery zaliczają się do misji SNIPE (Small scale magnetospheric and Ionospheric Plasma Experiment). Oznakowane są literami od A do D, a ich całkowita masa wynosi 40 kg. Projekt naukowy ma na celu zbadanie plazmy występującej w jonosferze i magnetosferze Ziemi. Warto dodać, że pierwotnie satelity SNIPE miały lecieć na jednej z rosyjskich rakiet nośnych, natomiast plany zostały zmienione w wyniku agresji na Ukrainę. Pozostałe trzy CubeSaty, które wzięły udział w czwartkowym locie Nuri będą wykonywały różnego rodzaju prace badawcze, w tym również pomiary promieniowania kosmicznego oraz demonstrację technologii przeznaczonej do usuwania śmieci kosmicznych.

Satelity SNIPE
Autor. KASI

Jeśli chodzi natomiast o sam system nośny, Nuri to rakieta zdolna do wynoszenia ładunku użytecznego o masie 1,5 t na niską orbitę okołoziemską (LEO) o wysokości 600-800 km oraz ładunku o masie 2,6 t na LEO o wysokości 300 km. Zgodnie z informacjami podanymi przez Koreański Instytut Badań Kosmicznych, rakieta ma 47,2 m wysokości oraz 3,5 m średnicy, natomiast całkowita waga systemu wynosi 200 t. Prace nad Nuri prowadzone są od ponad dekady. Od 2010 roku wydano na nie 1,8 mld USD. Nuri jest pierwszą rakietą w pełni opracowaną i zbudowaną w Republice Korei (w przeciwieństwie do poprzedniej konstrukcji - Naro, której pierwszy stopień oparto o rosyjskie komponenty).

Czytaj też

Inżynierowie Korei Południowej pracują obecnie nad nowym systemem nośnym, który miałby zastąpić obecnie eksploatowaną Nuri. Według informacji podanych przez portal Spacenews.com, nowy system będzie nosił nazwę KSLV-3 i ma być zdolny do wynoszenia 10 t ładunku na niską orbitę okołoziemską (LEO), 7 t na orbitę synchroniczną ze Słońcem, blisko 4 t na geostacjonarną orbitę transferową oraz niecałe 2 t na księżycową orbitę transferową. Za opracowanie systemu nośnego będzie odpowiedzialny KARI we współpracy z prywatnym podmiotem, który ma zostać wybrany do września br. Budżet Korei Południowej przeznaczył na ten projekt kwotę w wysokości 113,6 mln USD.

Reklama

Komentarze

    Reklama