Systemy Nośne
Kwietniowy wysyp satelitów. Misja Transporter-4 pomyślnie zakończona
Pierwszego dnia kwietnia SpaceX przeprowadziło udany start rakiety Falcon 9, która wyniosła na orbitę aż 40 małych satelitów w ramach misji Transporter-4. Najcięższym z wystrzelonych satelitów był pierwszy opracowany w Niemczech satelita obrazowania wielospektralnego – EnMAP.
Wraz z początkiem kwietnia br. została przeprowadzona czwarta dedykowana misja prowadzonego przez SpaceX programu SmallSat Rideshare. Wydarzenie miało na celu wyniesienie w przestrzeń kosmiczną 40 małych satelitów dla różnych klientów w ramach szerszej misji Transporter-4. Jednym z nich był pierwszy opracowany w Niemczech satelita obrazowania wielospektralnego o nazwie EnMAP (Environmental Mapping and Analysis Program), który był jednocześnie najcięższym z urządzeń stanowiących ładunek użyteczny.
Liftoff! pic.twitter.com/98AatbJNTO
— SpaceX (@SpaceX) April 1, 2022
Czytaj też
Opisywany start odbył się dnia 1 kwietnia o godz. 18:24 czasu polskiego ze znajdującej się w kosmodromie USSF (sił kosmicznych) platformy SLC-40. Pierwszy stopień rakiety Falcon 9 odłączył się górnego ok. 2,5 min po starcie i wylądował na autonomicznej barce "Just Read the Instructions" na Oceanie Atlantyckim. Drugi człon wyniósł satelity na eliptyczną niską orbitę okołoziemską o parametrach 500 x 650 km. Był to także już 7. lot pierwszego stopnia Falcona 9. Wcześniej został wykorzystany m.in. w misjach CRS-23 (sierpień 2021 r.), IXPE (grudzień 2021 r.) i Starlink Group 4-7, (luty 2022 r.).
Falcon 9’s first stage has landed on the Just Read the Instructions droneship pic.twitter.com/UZ0OWJJOy5
— SpaceX (@SpaceX) April 1, 2022
Niemiecki satelita EnMAP, będący najcięższym spośród wyniesionych urządzeń (o masie 980 kg), jest projektem nadzorowanym przez niemiecką agencję kosmiczną (DLR). Opracowanie i budowę satelity z instrumentami dającymi możliwość pozyskiwania danych obrazowych w zakresie wielospektralnym zlecono niemieckiej firmie OHB-System AG. Satelita ma skanować powierzchnię Ziemi za pomocą teleskopu (o aperturze 18 cm) i podwójnych spektrometrów, dzięki którym będzie w stanie zbadać odbite od powierzchni Ziemi światło słoneczne i bliżej przyjrzeć się przyrodzie, jezior, rzek i oceanów w 242 kanałach spektralnych. Taka obserwacja przeznaczona jest głównie do prowadzenia czynności związanych z ochroną środowiska i obserwacji zmian klimatu.
Czytaj też
Na pokładzie Falcona 9 podczas misji Transporter-4 znalazły się także m.in. satelity GNSS Navigation and Occlusion Measurement Satellites (GNOMES)-3, Albania-1, BDSat, RROCI, Pixxel, a także 12 urządzeń Swarm Spacebees. Firma SpaceX potwierdziła, że wszystkie z 40 instrumentów pomyślnie oddzieliło się od górnego segmentu rakiety około 86 min po starcie.
Opisywane wydarzenie było 146. lotem rakiety Falcon 9 w historii oraz 12. w obecnym roku kalendarzowym. Kolejna z misji programu Rideshare – Tranporter-5 zaplanowana została na 1 czerwca br. i również ma ruszyć z przylądka Canaveral.