Reklama

Systemy Nośne

Piąty lot Starshipa już w lipcu? Musk zdradził szczegóły

Autor. SpaceX

W ubiegłym tygodniu system nośny Starship/Super Heavy zaliczył czwarty lot testowy. Próba zakończyła się sukcesem i wiele wskazuje na to, że za parę tygodni największa rakieta świata poleci po raz piąty. Elon Musk zapowiedział jednak pewne zmiany, które mają pomóc w zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa systemu.

6 czerwca br. byliśmy świadkami czwartego lotu testowego w pełni zintegrowanego systemu nośnego Starship/Super Heavy. Podczas próby udało się zrealizować wyznaczone cele, które przybliżają firmę SpaceX do świadczenia niezawodnych usług wynoszenia. Głównym założeniem podczas czerwcowego lotu było, aby oba segmenty rakiety powróciły w wyznaczone miejsca. Kluczowym moment stanowił powrót górnego stopnia, który musiał przetrwać ponowne wejście w atmosferę.

Reklama

Pierwszy z segmentów - Booster 11 - pomyślnie wylądował dokładnie w zaplanowanym miejscu w Zatoce Meksykańskiej. Kilka dni temu firma SpaceX opublikowała nagranie, które potwierdza te informacje. Pomimo problemów z jednym z 33 silników Raptor, stopień wydawał się być nienaruszony. W związku z tym Elon Musk zapowiedział, że podczas piątego lotu możliwe jest, aby podjąć próbę „złapania” Super Heavy przez mechaniczne ramiona wieży o nazwie Mechazilla.

Górny stopień - Ship 29 - kontynuował swój lot trajektorią suborbitalną, aby podjąć próbę ponownego wejścia w atmosferę. Podczas trzeciego lotu testowego utracono segment w tym momencie, natomiast tym razem zdołał on wytrzymać skrajne warunki tego etapu misji. Nie wszystko jednak poszło zgodnie z planem, gdyż osłona termiczna Shipa nie uchroniła go przed znacznymi uszkodzeniami. Mimo to przetrwał i z powodzeniem miękko wodował w Oceanie Indyjskim.

Reklama

Powroty obu stopni to wielki sukces firmy SpaceX, która już przygotowuje się do kolejnych misji. W ostatnich dniach Elon Musk przekazał, że jego firma planuje wykonać kolejny lot Starshipa już w lipcu br. Wiemy, że właściciel SpaceX lubi wskazywać nierealne terminy, natomiast biorąc pod uwagę postępy w projekcie i fakt, że kolejne stopnie są już przygotowane do lotów, można spodziewać się, że na piąty lot testowy nie będziemy musieli długo czekać.

Warto zauważyć, że w przypadku kolejnego startu udział wezmą segmenty Ship 30 oraz Booster 12. W przypadku górnego stopnia zostaną przed lotem dokonane pewne zmiany, które mają zapewnić większe bezpieczeństwo. Obecnie usuwane są z niego płytki termiczne i zastępowane nowymi, które mają być około dwukrotnie bardziej wytrzymałe. Kolejnym elementem zabezpieczenia będzie materiał ablacyjny oparty na krzemie, który znajdzie się pod płytkami.

Zastosowanie takich zmian ma pomóc Shipowi przetrwać w całości ponowne wejście w atmosferę, co jest obecnie największym problemem dla SpaceX. Nadchodzący lot wykaże, czy nowe rozwiązanie pomoże osiągnąć ten cel. Należy przypomnieć, że jest to niezbędne, nie tylko dla bezpieczeństwa ładunków, ale także dla astronautów, którzy będą na pokładzie Starshipa w trakcie księżycowych misji programu Artemis. Pierwszy z takich lotów miałby odbyć się już za kilka lat, więc nie zostało dużo czasu.

Reklama

Oprócz zmian w kwestii osłony termicznej i wykorzystania ramion Mechazilli w trakcie następnego lotu, Elon Musk zapowiedział też, że pierwszy start Starshipa z florydzkiej platformy LC39A powinien odbyć się w 2025 r. Co ciekawe, Federalna Agencja Lotnictwa wydała ocenę środowiskową, która zawiera informacje, że dolny stopień rakiety będzie wyposażony w 35 silników Raptor (obecnie jest ich 33). Górny stopień będzie wyposażony w 9 jednostek napędowych (obecnie jest ich 6).

Nie mogło również zabraknąć zapowiedzi odnośnie misji marsjańskiej. Według Elona Muska pierwszy lot Starshipa na Czerwoną Planetę powinien odbyć się w ciągu najbliższych trzech lat. Mars nie jest ostatnim przystankiem dla SpaceX, gdyż Starship jest rozwijany z myślą o dłuższych podróżach. Zdaniem właściciela SpaceX statek będzie w stanie zapewnić wydajny transport nawet do okolic Urana.

Po ostatniej próbie widać wyraźnie, że SpaceX poczyniło duży postęp w projekcie rozwoju najpotężniejszej rakiety na świecie. Zapowiedzi Muska często wydają się być nierealne, ale ostatnie testy i dotychczasowa działalność pokazały, że jego firmę stać na wielkie rzeczy. Oczekiwania rosną i już nie tylko NASA, która chce na pokładzie Starshipa zabrać ludzi na Księżyc, ale również wojska, a dokładniej dla przyszłości programu Rocket Cargo. Pierwsze loty próbne w tym zakresie mają odbyć się również w przyszłym roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!