Systemy Nośne
SpaceX wykonało test statyczny górnego stopnia rakiety Starship
Firma SpaceX przeprowadziła uruchomienie wszystkich sześciu silników Raptor statku Ship 30. Segment zostanie wykorzystany do piątego lotu testowego sytemu nośnego Starship/Super Heavy. W najbliższym czasie powinien odbyć się czwarty z nich.
8 maja br. na terenie Starbase w Boca Chica doszło do kolejnego ważnego testu dla firmy SpaceX. Firma należąca do Elona Muska wykonała próbę odpalenia wszystkich sześciu silników Raptor statku Ship 30, czyli drugiego stopnia rakiety Starship, który weźmie udział w piątym locie testowym. Próba „static fire” zakończyła się sukcesem i dostarczyła cennych danych dla inżynierów, a także wielu emocji obserwatorom z całego świata.
Static fire of Flight 5 Starship’s six Raptor engines pic.twitter.com/UiF5UG432F
— SpaceX (@SpaceX) May 8, 2024
Firma SpaceX przygotowuje się obecnie dopiero do czwartego lotu testowego w pełni zintegrowanego systemu nośnego Starship/Super Heavy, natomiast jak widzimy na powyższym nagraniu - przygotowania skupiają się także na kolejnych próbach. W ostatnim czasie Elon Musk poinformował, że czwarty lot największej rakiety na świecie powinien odbyć się jeszcze w maju br., ale wszystko zależy od uzyskania niezbędnej licencji na start od Federalnej Agencji Lotnictwa (FAA). Do tego lotu zostaną wykorzystane segmenty Ship 29 oraz Booster 11.
Celem najbliższego lotu (IFT-4)będzie udane wejście górnego stopnia przez atmosferę ziemską i kontrolowane lądowanie w oceanie. Nie udało się tego dokonać podczas trzeciego lotu z marca br., natomiast była to historyczna próba, podczas której udało się zrealizować szereg wyznaczonych celów, w tym demonstrację transferu paliwa na w przestrzeni kosmicznej. Jest to szczególnie ważne w kontekście księżycowego programu Artemis.
Należy także zwrócić uwagę, że separacja stopni przebiegła bez problemów, infrastruktura startowa nie ucierpiała, a problemy zaczęły się dopiero w momencie powrotu segmentów w kierunku oceanu, gdzie miało dojść do kontrolowanego wodowania. Lot o oznaczeniu IFT-3 pokazał, że SpaceX dokonało znacznego postępu. Przez to oczekiwania przed kolejnymi startami rosną, tym bardziej, że SpaceX ma coraz mniej czasu, aby dostarczyć swoje technologie do misji Artemis III, która zakłada załogowe lądowanie na Księżycu.
Jak zapowiedział Elon Musk, w tym roku powinniśmy zobaczyć Starshipa w locie około sześć razy, dlatego przed nami bardzo ciekawe miesiące, podczas których, miejmy nadzieję, będziemy oglądać jeszcze lepsze testy. W tle trwają także prace nad nową wersją Starshipa. Wraz z początkiem 2024 r. Elon Musk ogłosił, że Starship - V3 będzie mierzyć 140-150 metrów, co jeszcze bardziej podnosi poprzeczkę w kwestii skonstruowania wyższego systemu nośnego przez inne podmioty.
Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!